blackvelvet
Bine ati venit pe forumul Blackvelvet!
Pentru a avea acces la toate categoriile forumului , va rugam sa va intregistrati.

Administratia
blackvelvet
Bine ati venit pe forumul Blackvelvet!
Pentru a avea acces la toate categoriile forumului , va rugam sa va intregistrati.

Administratia
blackvelvet
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

blackvelvet

Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste.
 
AcasaAcasa  velvetvelvet  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» hai salut!
IT & others Icon_minitimeVin Ian 26, 2024 12:52 pm Scris de Melodia

» Leii - discutii
IT & others Icon_minitimeMar Mar 27, 2012 9:40 am Scris de 3lektra

» La multi Ani de 8 Martie
IT & others Icon_minitimeMar Mar 27, 2012 9:34 am Scris de 3lektra

» URARI PT SARBATORITII NOSTRI DRAGI!
IT & others Icon_minitimeMier Feb 08, 2012 12:06 pm Scris de 3lektra

» cum va place ?...cafeaua,ce altceva?
IT & others Icon_minitimeMier Sept 14, 2011 6:42 pm Scris de 3lektra

» Pro si contra
IT & others Icon_minitimeMar Aug 30, 2011 4:19 pm Scris de 3lektra

» melodii si clipuri dragi inimilor noastre...acceptam si dedicatii:p
IT & others Icon_minitimeSam Aug 27, 2011 2:07 pm Scris de 3lektra

» cel mai mare roman
IT & others Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 8:23 pm Scris de 3lektra

» ploaie de cuvinte
IT & others Icon_minitimeLun Noi 16, 2009 9:58 pm Scris de 3lektra

Top postatori
3lektra
IT & others Vote_lcapIT & others Voting_barIT & others Vote_rcap 
Bibi
IT & others Vote_lcapIT & others Voting_barIT & others Vote_rcap 
cassalbinutza
IT & others Vote_lcapIT & others Voting_barIT & others Vote_rcap 
hera
IT & others Vote_lcapIT & others Voting_barIT & others Vote_rcap 
recul
IT & others Vote_lcapIT & others Voting_barIT & others Vote_rcap 
Lumi
IT & others Vote_lcapIT & others Voting_barIT & others Vote_rcap 
alinutza
IT & others Vote_lcapIT & others Voting_barIT & others Vote_rcap 
LMO
IT & others Vote_lcapIT & others Voting_barIT & others Vote_rcap 
GEO_STUFF
IT & others Vote_lcapIT & others Voting_barIT & others Vote_rcap 
Mobyx
IT & others Vote_lcapIT & others Voting_barIT & others Vote_rcap 
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa blackvelvet pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa blackvelvet pe site-ul dvs. de bookmarking social
Ceas

I made this widget at MyFlashFetish.com.

Horoscop
HOROSCOP ZILNIC

astromax.eva.ro
Radio


 

 IT & others

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Black

Black


masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 46
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 18/07/2009

IT & others Empty
MesajSubiect: IT & others   IT & others Icon_minitimeSam Iul 18, 2009 1:48 pm

> Discutii legate de calculatoare, hardware, software <
Sus In jos
Black

Black


masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 46
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 18/07/2009

IT & others Empty
MesajSubiect: De unde ne "alimentam" cu internet.   IT & others Icon_minitimeSam Iul 18, 2009 1:51 pm

Vazand un status pe messenger....(de mare angajament)...
mi-am pus intrebarea :
De la cine ne "alimentam" PC -urile ???
RDS ......Romtelecom...Astral.....
sau alte " conducte "
Pe mine ...acasa RDS-ul ma satisface :mrgreen:
Iar la serviciu...tot RDS...
Sunt atat de amabili ce-i de la "customer service" de zici ca iti face si-un oral daca insisti.....

voi....pe ce fibra dansati ???
Sus In jos
Black

Black


masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 46
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 18/07/2009

IT & others Empty
MesajSubiect: Vista sau XP!!!   IT & others Icon_minitimeSam Iul 18, 2009 1:52 pm

Ce tip de windows va satisface calculatorul? adica cu ce tip de windows va place sa operati pe PC? argumente: vi se pare mai usor, ocupa mai putin spatiu, designe-ul e mai fain ca cel precedent. Iar cei care mai folosesc si alte tipuri de windows-uri sunt bineveniti cu comentarii.
Sus In jos
Black

Black


masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 46
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 18/07/2009

IT & others Empty
MesajSubiect: Windows 7   IT & others Icon_minitimeSam Iul 18, 2009 1:55 pm

Treaba sta cam asa:

1. De pe internet:

a. Windows 7 este prietenos cu netbook-urile (DA... AM SCRIS NETBOOK) şi calculatoarele modeste - mai mult ca sigur îl vom vedea inclus în configuraţiile producătorilor de mini-laptopuri (viitoarele versiuni de Asus Eee PC, MSI Wind, HP Mini etc.) . Conform spuselor lui Steve Sinofsky (şeful proiectului Windows 7), sistemul rulează fluent pe o configuraţie cu un procesor tactat la 1 GHz şi doar 1 GB RAM. Putem spune că avem de a face cu un Vista redefinit, un Vista care aşa ar fi trebuit să se prezinte încă din 2006, de când a apărut. Rămâne de văzut dacă situaţia în 2010 va fi atât de roză precum se prezintă actualmente.

b. Microsoft se laudă că Windows 7 va fi în stare să ofere accelerare 3D folosindu-se doar de puterea procesorului. Pentru aceasta ei oferă WARP 10 (Windows Advanced Rasterization Platform), o platformă capabilă să suporte procesarea Direct3D 10 şi 10.1, parte componentă a API-ului DirectX 10 şi 10.1. Printre facilităţile oferite se numără suportul pentru Antialiasing 8x şi Anisotropic filtering, termeni cunoscuţi de pasionaţii de jocuri.

c. S-a vorbit şi s-a scris foarte mult despre Windows 7 şi funcţiile noi ale acestuia în ultimele săptămâni. Însă despre suportul multi-touch mai puţin, chiar deloc. Asta până acum când pe Internet a apărut o demonstraţie video a modului în care poate fi utilizat Windows 7 prin multi-touch. (asta daca-ti permite monitorul Smile )

d. Încă o veste bună dinspre Windows 7, de data aceasta direct de la sursă, de la reprezentanţii Microsoft. Laptopurile care vor rula Windows 7 vor rezista cu cel puţin 11% mai mult decât cele cu Vista.

2. Spuse de mine 8-)

a. Configuratia minima pe care l-am instalat. procesor 1.1hgz, ram 512, hdd 20GB. A mers fluent, fara nici o sacadare.

b. Nu ma prea joc Smile

c. Mda.. din pacate eu personal nu-mi permit asa ceva....dar da ...am vazut pe viu asa ceva. Si chiar merge, parca ar avea o mica decalare de sincronizare a touch-ului, dar...la "aparatele" utilizate nu ma mir Smile

d. Autonomie Dell Inspiron 4 ore jumate, win xp/vista/linux, iar cu 7 am avut cam 5 ore si 20 de minute salut curentat
Sus In jos
Black

Black


masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 46
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 18/07/2009

IT & others Empty
MesajSubiect: Licenta !!!   IT & others Icon_minitimeSam Iul 18, 2009 1:58 pm

Defapt, este mai mult o prezentare a WGA-ului.

Windows Genuine Advantage (WGA) este un program anti-piraterie controversat creat de către Microsoft care impune utilizatorilor sistemului de operare Microsoft Windows să îşi valideze autenticitatea copiei de sistem de operare Microsoft recent când accesează diferite servicii Microsoft Windows, precum Windows Update, şi când descarcă de la Microsoft Download Center.

De asemenea, face reclamă la Service Pack 2 pentru Windows XP, care necesită intervenţie manuală pentru dezactivare. Deşi înainte era opţională, utilizarea acestor servicii a devenit obligatorie din iulie 2005.


Windows Genuine Advantage verifică următoarele componente:

Suma de control pentru BIOS.
Adresa MAC.
Numărul de serie al HDD-ului.
Versiunea de limbă a sistemului de operare.
Versiunea sistemului de operare.
Informaţii despre BIOS-ul computerului (autor, versiune, dată).
Constructorul computerului.
Setările locale ale utilizatorului.
Rezultatele validării şi instalării.
Cheia de produs pentru Windows sau Office.
Identitatea produsului Windows XP.

Daca tu ai facut validarea CDkey-ului pe un PC, cam greu faci o alta validare pe alt PC.

Probabil vor creea si un blacklist ai cdkey-urilor piratate ale win-ului, exact cum au facut cei de la Kaspersky. Eu sincer.... am o licenta pentru 23 de PC-uri pe Xp, si la 10-12 validari ale cdkey-ului, trebuie sa sun la dealer, sa faca ceva sa pot face si alte validari. Desi am licenta pt 23 de pc-uri, WGA-ul si verificarea de licenta are impresia ca prea multe validari pot veni de pe urma pirateriei.

Eu am mai spus asta intr-un post....nu mai stiu pe unde... un sistem cu update-urile la zi, cu licenta, poate rezista 3-4 luni fara nici o problema, sau eroare.

Problema este ca nici nu poti sa instalezi update-urile luate de pe alt PC (teoretic si practic se poate) deoarece apar foarte multe incompatibilitati intre drivere si hardware (procesor, arhitectura, fps-uri, cache, etc). Cam 1 caz din 50, poate sa apara 2 PC-uri identice din toate punctele de vedere. Si pe langa asta.... decat atata bataie de cap...mai bine dai 100 de euro pentru o licenta Xp si gata:) Ca-i dai odata nu in fiecare luna.

Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

IT & others Empty
MesajSubiect: Re: IT & others   IT & others Icon_minitimeSam Iul 18, 2009 2:23 pm

eu dansez in reteaua ups si deocamdata imi canta muzica care-mi place...deci raman la ei ca sunt multumita.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

IT & others Empty
MesajSubiect: Re: IT & others   IT & others Icon_minitimeDum Iul 19, 2009 10:48 am

"Windows Genuine Advantage "


din pacate, pc-ul meu e bolnav ...sigla mentionata imi apare continuu si-mi face varza tot ce stochez in calc.... palma
Sus In jos
Continut sponsorizat





IT & others Empty
MesajSubiect: Re: IT & others   IT & others Icon_minitime

Sus In jos
 
IT & others
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
blackvelvet :: SOCIAL & IT :: IT-
Mergi direct la: