blackvelvet
Bine ati venit pe forumul Blackvelvet!
Pentru a avea acces la toate categoriile forumului , va rugam sa va intregistrati.

Administratia
blackvelvet
Bine ati venit pe forumul Blackvelvet!
Pentru a avea acces la toate categoriile forumului , va rugam sa va intregistrati.

Administratia
blackvelvet
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

blackvelvet

Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste.
 
AcasaAcasa  velvetvelvet  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» hai salut!
Eternul Feminin Icon_minitimeVin Ian 26, 2024 12:52 pm Scris de Melodia

» Leii - discutii
Eternul Feminin Icon_minitimeMar Mar 27, 2012 9:40 am Scris de 3lektra

» La multi Ani de 8 Martie
Eternul Feminin Icon_minitimeMar Mar 27, 2012 9:34 am Scris de 3lektra

» URARI PT SARBATORITII NOSTRI DRAGI!
Eternul Feminin Icon_minitimeMier Feb 08, 2012 12:06 pm Scris de 3lektra

» cum va place ?...cafeaua,ce altceva?
Eternul Feminin Icon_minitimeMier Sept 14, 2011 6:42 pm Scris de 3lektra

» Pro si contra
Eternul Feminin Icon_minitimeMar Aug 30, 2011 4:19 pm Scris de 3lektra

» melodii si clipuri dragi inimilor noastre...acceptam si dedicatii:p
Eternul Feminin Icon_minitimeSam Aug 27, 2011 2:07 pm Scris de 3lektra

» cel mai mare roman
Eternul Feminin Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 8:23 pm Scris de 3lektra

» ploaie de cuvinte
Eternul Feminin Icon_minitimeLun Noi 16, 2009 9:58 pm Scris de 3lektra

Top postatori
3lektra
Eternul Feminin Vote_lcapEternul Feminin Voting_barEternul Feminin Vote_rcap 
Bibi
Eternul Feminin Vote_lcapEternul Feminin Voting_barEternul Feminin Vote_rcap 
cassalbinutza
Eternul Feminin Vote_lcapEternul Feminin Voting_barEternul Feminin Vote_rcap 
hera
Eternul Feminin Vote_lcapEternul Feminin Voting_barEternul Feminin Vote_rcap 
recul
Eternul Feminin Vote_lcapEternul Feminin Voting_barEternul Feminin Vote_rcap 
Lumi
Eternul Feminin Vote_lcapEternul Feminin Voting_barEternul Feminin Vote_rcap 
alinutza
Eternul Feminin Vote_lcapEternul Feminin Voting_barEternul Feminin Vote_rcap 
LMO
Eternul Feminin Vote_lcapEternul Feminin Voting_barEternul Feminin Vote_rcap 
GEO_STUFF
Eternul Feminin Vote_lcapEternul Feminin Voting_barEternul Feminin Vote_rcap 
Mobyx
Eternul Feminin Vote_lcapEternul Feminin Voting_barEternul Feminin Vote_rcap 
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa blackvelvet pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa blackvelvet pe site-ul dvs. de bookmarking social
Ceas

I made this widget at MyFlashFetish.com.

Horoscop
HOROSCOP ZILNIC

astromax.eva.ro
Radio


 

 Eternul Feminin

In jos 
+4
cassalbinutza
Bibi
hera
3lektra
8 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:30 pm

Acest topic il dedic dragei ele prietene Melodia Smile
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:33 pm

Care sunt cele 30 de lucruri pe care orice femeie ar trebui sa le stie inainte de a implini 30 de anic

1. Sa fiarba un ou
2. Sa-i spuna diplomatic mamei sa nu-si mai bage nasul in viata ei
3. Sa fie brici la un inetrviu pentru o slujba
4. Sa il invite la o intalnire pe un barbat
5. Sa trimita o scrisoare de multumire sincera
6. Sa asculte un prieten care are necazuri
7. Sa ceara ajutor
8. Sa puna capat repede si eficient unei relatii nesanatoase (fie romantica, fie platonica)
9.Sa fie ca o tigroica in pat sau ca un mielusel?
Eternul Feminin Sssss
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:34 pm

dupa situatie Wink
poti fi si una si alta...in cadrul aceleiasi "partide"...sau pe rand Rolling Eyes
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:40 pm

depinde de partener Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:40 pm

Dupa mine ar trebui sa fie si...si
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:42 pm

asta inseamna muuulte antrenamente, zau...

poate ne ajuta melo la incalzire, ca se pricepe... Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:42 pm

sint de acord cu tine albinutaaaa...

cheers
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:42 pm

va ajut cu mare drag! numai sa ne intalnim toate ca sa fac alinierea...si mai ales sa nu repet "antrenamentul" pt fiecare in parte :twisted:
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:43 pm

Mai dar ce experienta ai tu, unde ai facut scoala ???
Rolling Eyes
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:43 pm

cu mehmet,..., mah...cum , nu stii? Razz
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:45 pm

Haideti sa facem un test de sinceritate si sa vadem cate dintre noi se mai gandesc inca la fostul iubit sau pe cate dintre noi fantoma fostei iubiri le bantuie inca! Indiferent ca suntem sau nu casatorite, ca ne iubim sotul sau partenerul ori avem trei copii, exista momente in viata fiecareia cand, in mod inevitabil, ne amintim de o anumita iubire mai mica sau mai mare pe care o pastram in suflet. Insa problema se pune altfel. Cum ne amintim de ea, cu drag, cu nostalgie sau, din contra, cu repulsie? Am reusit oare noi sa depasim momentul si sa ne resemnam sau inca mai ardem fotografiile cu fostul si traversam pe trotuarul celalalt atunci cand il vedem pe strada?

Bineinteles ca nu putem da un pronostic clar, pentru ca situatia difera de la caz la caz si este vorba mai degraba de conjunctura in care s-a petrecut despartirea. A fost o cearta cu urlete si gesturi violente, i-ai aruncat hainele pe geam sau, din contra, ati mers impreuna la restaurant, iar in timpul cinei ati cazut de comun acord sa rupeti legaturile? Si, pe urma ,ati ciocnit un pahat de sampanie in cinstea vremurilor bune de demult? De obicei, noi femeile suntem cele care, ranite fiind, preferam sa nu mai pastram nici o relatie cu partenerul. Nici macar una de prietenie!

Exista o alta categorie de persoane si anume acele femei care pastreaza in suflet amintirea fostei iubiri asemenea unei valori inestimabile. De fiecare data cand se simt dezamagite, prefera sa deschida cufarul amintirilor si sa se mai alimenteze cu trairi si emotii vechi. Ele evoca aceste amintiri de fiecare data cu aceeasi intensitate si asta numai pentru a se simti mai bine, pentru a-si face inima sa tresalte. Poate ca fiecare dintre noi a simtit nevoia sau a dorit ca macar o data sa se gandeasca sau sa retraiasca in sinea ei ceva din ceea ce a fost in trecut, ceva ce a implinit-o sau a satisfacut-o din mai multe puncte de vedere. Insa ceva ce face parte dintr-un alt scenariu, un alt film, o alta iubire.

Dar oare de ce simt oamenii si, mai ales, femeile nevoia sa priveasca mereu in urma, ca si cum niciodata nu s-au putut desprinde cu adevarat de trecut? Pentru ca probabil acele iubiri le-au marcat intr-un fel sau altul si le-au daruit trairi si sentimente unice. Se spune ca fiecare om traieste in viata doar o singura iubire ce pare a fi creata special pentru el. Si ca nu exista decat un suflet pereche! Si, de asemenea, exista emotii, trairi si sentimente pe care nu le simti decat o singura data in viata si numai cu o singura persoana. Indiferent cat de mult vei incerca sa le reproduci, ele nu vor mai fi niciodata aceleasi, pentru ca nici persoana nu mai este aceeasi si nici situatia in care te afli.

Unii oameni intalnesc la un moment dat in viata lor asemenea iubiri, dar altii niciodata. Nu stim sa spunem daca este bine ori este rau! O legenda ce provine din mitologia greaca, spune ca oamenii sunt de fapt ingeri cu o singura aripa, iar pentru a zbura trebuie sa se imbratiseze unii pe ceilalti. Aceasta, in sens alegoric, ar insemna ca fiecare tine sa isi caute in viata jumatatea, sufletul pereche, fara de care noi suntem incompleti. De fapt, asta ar fi menirea noastra, chiar daca noi nu o contientizam. Asadar, conform acestei povestiri, omul este intr-o continua cautare, pentru a se putea regasi pe el insusi, pentru a-si putea gasi propria identitate.
Obisnuim sa ne gandim la fostele iubiri pentru a ne aduce aminte de lucruri frumoase, insa facem acest lucru in special atunci cand suntem triste, atunci cand suntem dezamagite, in special de persoana iubita din prezent. Atunci cand relatia actuala nu ne mai motiveaza cu nimic, nu ne mai incanta si nu ne mai aduce fericire. Se intampla acest lucru mai ales cand intra in acea perioada de rutina si monotonie, perioada in care avem nevoie de un stimul, de ceva ce ne-ar putea scoate din cotidian.

A te gandi la fosta relatie nu inseamna neaparat ca esti nefericita ori ca nu iti iubesti partenerul. Este de multe ori o reactie a subconstientului destul de greu de controlat. Pentru ca, de multe ori, trebuie sa recunoastem ca ne place, ne place sa ne gandim si sa visam sau macar sa ne amintim. Nu stim cum ar reactiona iubitii nostri daca ar sti, poate nici noi nu am reactiona prea bine, poate am deveni geloase pe moment. Poate ca am intelege mai greu de ce iubitul nostru se gandeste cu placere la fosta, de ce poveste si vorbeste despre ea cu drag, pe un ton calduros.

Ce bine este ca gandurile nu ne pot fi inca citite! Ce bine ca inca amintirile nu ni le poate fura nimeni, iar de pe taramul lor nu putem fi izgoniti niciodata. Acestea sunt unele dintre lucrurile cu adevarat personale care ne dovedesc existenta si ne fac sa simtim ca nu am trait degeaba. Ele atesta intamplari din viata noastra mai mult sau mai putin placute.

De multe ori, obisnuim sa ne facem singuri rau prin propria noastra viziune asupra vietii, prin modul de a ne raporta la anumite fapte si intamplari. Nu putem depasi momente grele si il consideram pe celalalt vinovat pentru nefericirea noastra. Nu am invatat ca iubirea nu se cumpara, ca in viata trebuie sa stii sa mai si pierzi, iar uneori trebuie sa stii si cand sa te retragi. Ne place sa ne victimizam, sa il consideram pe cel care a incheiat relatia vinovat pentru tot. In loc sa luam ceea ce este mai bun din aceea experienta si sa vedem jumatatea plina a paharului, preferem sa ne umplem de amaraciune si de ranchiuna. Este felul nostru de a fi, iar uneori chiar asta ne aduce nefericirea. Nu putem sau nu stim sa trecem peste momentele grele si, cel mai important lucru, dar si cel mai dificil, nu stim sa iertam.

O greseala, pe care foarte multe femei o comit, este aceea de a compara actuala relatie cu fosta si iubitul din prezent cu cel din trecut. Este un lucru inutil care, pe langa faptul ca da nastere la foarte multe framantari, poate face rau ambilor parteneri. Atat tie, cat si iubitului tau. Nici o relatie nu seamana cu cealalta si nici un om cu celalalt. Asta pentru faptul ca suntem unici, dar si datorita conjuncturii si factorilor care ne influenteaza. Este un lucru deranjant si destul de grav daca aceste ganduri si comparatii se transforma in obsesii. Nu vei reusi decat sa te distantezi singura, sa nu mai vezi satisfactia pe care actuala relatie ti-o aduce pentru ca cea precedenta te va orbi complet. Partenerul tau iti va simti raceala si nu va pricepe ce se intampla cu tine. Gandeste-te ca nici tie nu ti-ar placea sa fii in permanenta asemanata cu o iubita din trecutul lui. Inceteaza sa sa mai compari, pentru ca atata timp cat fosta iubire va sta atarnata de umarul tau si te va urmari ca o fantoma, nici nu vei putea fi fericita. Trebuie sa uiti trecutul si sa traiesti in prezent, sa te dedici vietii pe care o ai acum si omului pe care il ai langa tine.

Este de inteles ca, in momentul in care termini o relatie intr-un mod relativ urat, ranile se vor cicatriza mai greu, iar o prietenie este si mai greu de obtinut. In acel moment, nu vei privi fosta relatie cu ochi buni. Nu vei dori sa iti amintesti de ea, iti vei reprima gandurile, dar in acest mod vei reusi sa uiti si toate lucrurile frumoase
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:45 pm

Se spune ca marile iubiri nu se uita niciodata. Chiar daca, asa cum spunea Oscar Wilde, "de fiecare data cand iubim, este singura oara cand am iubit vreodata", unele persoane ne raman pentru totdeauna in suflet.

Poate ca intre timp fiecare dintre cei doi a cunoscut pe altcineva, alaturi de care se simte fericit si implinit. Povestea de odinioara pare sa fi ramas acolo unde ii este locul, adica in trecut...
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:46 pm

foarte frumos ai scris adri,esti un suflet sensibil si romantic
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:46 pm

se vede ca pe adri a cuprins-o melancolia...

desigur , care denota din atmosfera...de sarbatori, nu altfel :twisted:
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:46 pm

cateodata , iti amintesti anumite clipe sau persoane care la un moment dat au trecut prin viata ta,unele iti starnesc aminitiri placute si unele mai putin,dar oricum nu putem nega trecutul si nici sa-l stergem nu putem...
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:47 pm

e mai simplu sa ignoram trecutul...

nu sunt o superficiala, dar de cele mai multe ori mi s-a intamplat ca atunci cand cineva din trecutul meu, amoros-ma refer, nu mi-a iesit in cale o perioada mai lunga, sa uit ca a existat sau cel putin, sa nu ma gandesc nicicand la el.

amintirile, sau ....semnele de intrebare de genul "cum ar fi fost daca..."ma napadesc doar daca intalnesc persoana candva...in rest...gol, nimic...in capul meu
Wink
Sus In jos
alinutza
Moderator
Moderator
alinutza


feminin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 42
Data de inscriere : 29/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 3:48 pm

eu am intalnit persoane din trecutul meu care atunci doream sa fiu ca ele,iar cand le-am revazut am avut un soc si nu mi-as mai fi dorit sa le reintalnesc
am intalnit persoane de care imi bateam joc in scaola sau ca ,copil ,iar acum erau oameni extraordinari....
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:06 pm

Daca o femeie are caracter de copil si instinctul matern va fi o buna sotie.
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
Puteti prinde caracterul unui om cu o furca, dar se va întoarce din nou si din nou.
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:06 pm

Să-ţi spun ce este dragostea adevărată. E credinţă oarbă, umilinţă fără preget, supunere desăvârşită, încredere şi dăruire împotriva ta însuţi, împotriva lumii întregi. Dragostea înseamnă să îţi dai inima şi sufletul întreg celui care ţi le va zdrobi.”
Sus In jos
alinutza
Moderator
Moderator
alinutza


feminin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 42
Data de inscriere : 29/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:07 pm

Bibi a scris:
Să-ţi spun ce este dragostea adevărată. E credinţă oarbă, umilinţă fără preget, supunere desăvârşită, încredere şi dăruire împotriva ta însuţi, împotriva lumii întregi. Dragostea înseamnă să îţi dai inima şi sufletul întreg celui care ţi le va zdrobi.”

andri ce frumos,mi-a placut foarte mult
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:08 pm

multumesc draga mea dar sint citate ...pe care le-am gasit si mi-au placut si mie foarte mult
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:09 pm

oamenii destepti....au ganduri comune :idea:
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:09 pm

asa e....elevatii, filozofii...ce mai? suntem cele mai tari !!! lol!
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:10 pm

Gelozia - Cum sa o recunosti ?
--------------------------------------------------------------------------------

Crezi ca se intampla doar in filme: Fat-Frumos ca parea coborat din povestile copilariei se tranforma peste noapte in capcaunul fioros care o tine prizoniera pe naiva printesa, intr-un turn inalt si ferecat. Poate ai trait chiar tu aceasta poveste, sau ai auzit-o de la prietene. Poate ca nu vrei sa recunosti, pentru ca ti-e frica sa nu pierzi ceva ce ai asteptat de atata timp.

Cocteilul de sentimente dureroase ale geloziei este un amestec de disperare, ofensare, teama fata de pierderea dragostei, ostilitate fata de rivali, autocritica,pretentii posesive.In cazul geloziei nu este vorba, in primul rand, de dragoste, ci de pretentia de a fi iubit.

Iti programeaza, pana in cele mai mici detalii, timpul si viata
Il deranjeaza relatiile apropiate cu familia, pe care o considera un obstacol in calea fericirii voastre
Treptat, te trezesti complet izolata de cei apropiati, astfel incat nu mai ai de unde sa ceri un sfat sau obtine ajutor, fapt care lui i se pare absolut firesc pentru ca trebuie ca el sa fie singura persoana cu care sa comunici
Devii propria lui jucarie, o papusa in mainile lui, pe care o "imbraca" asa cum doreste si care nu-i iese din cuvant si nu i se opune
Considera ca toti prietenii tai sunt oameni fara valoare, la ce bun sa-i mai intalnesti?
La randul lui, nu pare sa aiba nici un prieten adevarat
Refuza orice discutie in contrradictoriu si e prea putin dispus sa-si recunoasca greselile
Cand te plangi de controlul permanent la care esti supusa, te invita cu nonsalanta sa faci la fel, argumentand ca aceasta ar fi o dovada de iubire
Controlul nu se ;imiteaza doar al peioada prezenta: are planuri clare pentru viitor si,in acelasi timp, se simte amenintat de trecutul tau
Nu a pastrat relatii cordiale cu nici una dintre fostele prietene, lucru ce te-asteapta si pe tine, dac nu reusesti sa te ridici la nivelul asteptarilor lui
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:10 pm

gelozia este o boala grea,te macina incet si sigur. persoana geloasa fie ca este barbat fie femeie ,la un moment dat devine greu de suportat. In mintea lor isi proiecteaza o sumedenie de imagini care mai de care mai nereale. Incep de la o privire ,gest sau atingere si formeaza o poveste stiintifico-fantastica. toate acestea se petrec in mintea lor si dupa ce se auto otravesc incep sa devina recalcitranti,sa reproseze ,sa faca gesturi necugerate. unii care nu sunt violenti te toaca si sunt ca picatura chinezeasca numai cu vorbe si cu reprosuri. cei care sunt violenti te lovesc ,te injura ,iar cand le trece furia realizeaza ce au facut si-si cer scuze...din pacate raul este facut. aceste persoane sunt periculoase si este bine sa rupi raul din radacina. niciodata nu se stie cand fac ceva reprobabil ajungand pana la crima.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:10 pm

gelozia e boala sufletului care-ti ia mintile...
nu e ca dragostea...nu te face sa plutesti...nu e o binefacere...e un chin..si pt tine si pt partener.
omul gelos e un om cu un handicap sufletesc....il doare orice gest pe care partenerul sau il face,si care nu-i este adresat lui.
o privire,un cuvant,o atitudine...
orice...
daca nu este el centrul universului tau...se declanseaza gelozia..
e trist si pt el /ea...si pt partener..
si e foarte greu sa accepti un astfel de om langa tine...iti trebuie vointa,rabdare si multa iubire.
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:11 pm

Gelozia te impiedica sa cresti emotional
Sentimentul de gelozie apare pentru ca ne este frica sa ne aratam nevoile intr-un fel sau altul. De fapt, aceasta stare arata ca in interiorul nostru avem nevoie de ajutor, un ajutor pe care ne e teama sau poate suntem prea orgoliosi sa-l cerem. Gelozia te poate impiedica sa cresti emotional. Cand simti gelozie, suferi de o combinatie de furie, dependenta, jignire si nesiguranta. Rezultatul este insecuritatea.
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:12 pm

PINA LA SFIRSIT.. .

Am invatat... ca nimeni nu este perfect...
Pina cind nu te indragostesti.
Am invatat ...ca viata e dura...
Dar eu si mai si!!!
Am invatat ...
ca
sansele nu trebuie niciodata sa le pierzi.
Acelea pe care le pierzi tu
le
prinde din zbor o alta persoana.
Am invatat ca atunci cand porti pica si
amaraciune fericirea se duce in alta parte.

Am invatat...
Ca
ar trebui mereu folosite vorbe
bune...Pentru ca
maine poate
va trebui sa le retragi.
Am invatat ca un suras
e un mod economic
pentru a-ti imbunatati aspectul.
Am invatat
ca nu pot sa aleg
cum ma simt...
Dar pot mereu sa fac cate ceva.
Am invatat...ca
atunci cand fiul tau
nou nascut iti tine degetul in micul lui
pumn... s-a lipit de tine pentru toata viata.

Am invatat...ca toti
vor sa traiasca in virful
muntelui...Dar toata fericirea si
cresterea au loc in timpul urcusului.

Am invatat ...ca trebuie sa te bucuri
de calatorie si sa nu te gindesti doar la scopul ei.

Am invatat ...
ca e mai bine
sa dai sfaturi doar in doua
situatii...
Cand sunt cerute si cand
de ele depinde viata cuiva.

Am invatat
ca cu cit irosesc mai putin timpul...
mai multe lucruri reusesc sa
fac.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:12 pm

Ma intreb daca momentul in care barbatii au uitat cum sa ne cucereasca, coincide cu anul 1920 cand femeile au obtinut dreptul de vot, sau cu momentul in care am inceput sa purtam fuste scurte, sau atunci cand o femeie a folosit pentru prima data in public, expresia „ce pula mea vrei???”. Oare cand am devenit atat de accesibile? Cand am uitat ca pe vremuri barbatii se luptau in turniruri pentru o domnitza? De ce ni se pare romantic daca ni se da locul intr-un mijloc de transport in comun?
De ce monogamia nu mai este la moda? De ce uitam ca Fat Frumos dupa ce ne plimba pe calul sau cel nazdravan pleaca sa mai salveze si alte printese din turnuri parasite sau sa se lupte cu vreun balaur? Cand instictul de vanator al barbatului s-a transmis la femei?
A noastra sa fie vina pentru care a deschide usa unei femei, sau a te ridica in picioare de la masa cand se ridica si ea, a devenit o rusine sau o injosire pentru un barbat? Cum de „a fi barbat” coincide cu mitocania vis a vis de femei? Cum poti parasi pe mama copiilor tai pentru cateva nopti de sex?
Desi este pacat sa ravnesti la bunul altuia, grija zilei de maine ne impinge, mai ales in intervalul 18-25 de ani, sa nu mai tinem cont decat de persoana noastra. Si totusi ne miram si suferim cand peste ani, tatal copiilor nostri pleaca de acasa pentru acelasi interval (18-25).
Disperarea care ne impinge la lucruri necugetate vine din aceasta graba care incepe tot mai mult sa ne caracterizeze. Ne suna cam multe: ne suna ceasul dimineata, ne suna telefonul, ne suna alarma ca sa ne luam anticonceptionalele...ne suna ceasul biologic...! Pana la urma cat poa’ sa sune???
Parca prea vrem totul la pachet, prea cautam numai super oferte. Parca atunci cand intalnim un mascul uitam cu totul de noi si tot ceea ce suntem se defineste in functie de el: daca nu suna devenim ingrijorate, daca e nervos suntem atente sa nu-l enervam si mai rau, daca e obosit mergem in varful picioarelor ca sa nu deranjam, daca ne inseala il iertam si ne mintim ca este prima si ultima data...
Cu toate acestea avem dreptul la vot, avem dreptul sa purtam fuste scurte chiar daca prin asta lasam foarte putin loc imaginatiei unui barbat. Cum sa nu devenim puternice si sa nu incercam sa ne aparam prin orice mijloc cand in bratele voastre ne simtim de unica folosinta...?
Pare ca lucrurile incep sa ia o intorsatura nefireasca. Lor le place sa ne umileasca iar noi adoram asta. Ciudat cum in moda, de exemplu, revin mereu tendinte ale anilor trecuti dar in relatiile dintre femei si barbati respectul, sinceritatea si loialitatea par basme care incep cu a fost odata...!
Cum se face ca ne amintim ca suntem femei numai la menstruatie? Va bantuie atatea fuste scurte, atatea printese si balauri incat va simtiti barbati numai cand ejaculati?
E trist! Incet incet, omoram dragostea si reducem totul la sange si sperma...E foarte trist!!!!
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:12 pm

printesele apartin unor vremuri demult apuse...la fel si cavalerii care le iubeau,pretuiau si le aratau asta clipa de clipa.
vina ne apartine in mod egal...tuturor...indiferent de sex.
noi am vrut libertate si putere...ei ne-au dat-o...dar astfel am pierdut feminitatea...
din protejate si sensibile am devenit posesive si tiranice si de multe ori prea protectoare cu partenerii...astfel ei si-au pierdut "masculinitatea"si s-au lasat condusi si protejati de noi
ar trebui si noi femeile sa ne recapatam ceva din gingasia de altadata(nu chiar sa lesinam la orice gest depasit) sa le aratam ca suntem femei...sa-i lasam sa ne vaneze si sa ne protejeze...iar ei ar trebui sa ne arate ca sunt puternici...ca pot avea grija de noi...ca ne respecta si ca ne pretuiesc cum se cuvine,ca sunt gata oricand sa ne arate cat suntem de imp pt ei
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:13 pm

decat un barbat "feminizat", mai bine o femeie ...barbata! Wink
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:14 pm

zoe fii barbata!
asa e albina...mai bn o femeie luptatoare...o amazoana contemporana...decat un barbat efeminat...feminizat....si lash


uite asa ...cu aceste reactii ajungem sa-i conducem pe cei slabi...chiar daca sunt barbati
femeilor puternice...atat le trebuie...sa simta slabiciunea si preiau imediat controlul
se duce drq si gingasia...si feminitatea si nevoia de protectie...ne transformam pe data in luptatoare din linia intai
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:14 pm

Exista cel putin doua motive care conduc la amplificarea minutelor acordate ingrijirii tenului. In primul rand frigul si vantul, care actioneaza nefavorabil asupra tenului si apoi, apropierea sarbatorilor, cand trebuie sa fiti stralucitoare. Puteti obtine acest efect cu efort minim, dar constant, folosind, de exemplu, pentru ingrijirea tenului, ceaiul. In Asia puterile binefacatoare ale ceaiurilor asupra organismului sunt recunoscute din timpuri stravechi. Fiecare tip de ceai are proprietati specifice, actionand ca remediu natural pentru diverse probleme de sanatate si chiar de frumusete.

Astfel, ceaiul verde are efect calmant asupra tenului stresat si obosit. Dupa ce l-ati preparat, lasati-l la racit, apoi imbibati cateva rondele (de demachiat) sau comprese sterile si aplicati-le pe fata timp de 15 minute. Substantele din ceaiul negru au proprietati antiinflamatoare si astringente. Umeziti rondele din abundenta cu ceai si aplicati-le pe ochii umflati si obositi. Efectul va fi rapid si miraculos. Chiar si ceaiul alb va face un ten de portelan. Cremele pe baza de ceai alb tonifica tenul sensibil si ajuta la neutralizarea radicalilor liberi responsabili de imbatranirea epidermei.
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:15 pm

sfaturi de care e bn sa tinem seama
1.nu te culci niciodata nedemachiata
2.in fiecare dimineata trebuie sa speli fata bn cu apa rece si sapun si sa te protejezi cu o crema in functie de ten
aceste 2 lucruri de bun simt zic eu...ii vor conferi tenului tau o stralucire aparte si te vor proteja impotriva imbatranirii precoce.
nu vb din carti sau din studii...ci din viata...din discutii cu femei...care fara a merge prea des la cosmetica,arata la 40-50 de ani extrem de bn...doar tinand cont de aceste reguli simple si care tin pana la urma de igiena personala.
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:15 pm

Spune întotdeauna ce simti si fa ceea ce gandesti. Daca as sti ca asta ar fi ultima oara cand te voi vedea dormind, te-as îmbratisa foarte strans si l-as ruga pe Dumnezeu sa fiu pazitorul sufletului tau. Daca as sti ca asta ar fi ultima oara cand te voi vedea iesind pe usa, ti-as da o îmbratisare, un sarut si te-as chema înapoi sa-ti dau mai multe. Daca as sti ca asta ar fi ultima oara cand voi auzi vocea ta, as înregistra fiecare dintre cuvintele tale pentru a le putea asculta o data si înca o data pana la infinit. Daca as sti ca acestea ar fi ultimele minute în care te-as vedea, as spune “te iubesc” si nu mi-as asuma, în mod prostesc, gandul că deja stii. Gabriel García Márquez
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:16 pm

Să fii plin de admiraţie şi departe de orice invidie; să te înveseleşti în mare măsură de binele altora; să iubeşti cu o asemenea generozitate a inimii încât dragostea ta să fie o posesiune dragă în absenţa răutăţii; acestea sunt daruri ale sorţii, daruri pe care banii nu le pot cumpăra. Cel care are asemenea comoară se va bucura de Univers ca şi cum acesta i-ar aparţine şi îi va ajuta şi pe alţii să se bucure alături de el.
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:16 pm

ACESTA A FOST UN SUBIECT DE DISCUTII CONTROVERSAT INTRE MINE SI ANUMITE PERSOANE,EU AM DORIT SA-L DEZBATEM SI NOI AICI SI DE ACEEA VA REDAU MAI JOS TEMA CARE A CAUZAT OPINII DIFERITE SI DUPA RASPUNSUL MEU ...


DOAMNA SPUNE:
"fac parte dintre acei oameni care nu cred ca natura a planuit sa fim monogami fizic (ma exprim astfel pentru ca site-ul nu ma prea lasa sa folosec termenii exacti).... cred cu tarie insa in monogamie sentimentala ca si institutie (a se citi casnicie).... de ce ar fi omul diferit de toate celelalte plante si animale participante la ritualul vietii? este evident ca bucuria apropierii strict fizice produce satsifactii care nu tin absolut deloc de suflet... sunt doar hrana pentru trup... avem nevoie fiziologic de placere pura.... la un moment dat, in decursul istoriei, cineva a decis ca este imperios necesar sa inchida robinetul placerii.... placerea sa fie considerata un pacat ingrozitor.... iar astfel omul a putut fi manipulat cu maiestrie.... de neinteles este cum si astazi, in timpuri asa-zise ale eliberarii, rezista cu stoicism acele precepte stranii prin care suntem invatati sa refuzam dorinta si pragul placerii.... ca trebuie sa ne rusinam de propria fiinta.... desi totul este atat de simplu in natura, urmariti acele documentare despre viata s-x--la a animalelor, tot ceea ce noua ni se spune ca este perversiune este natural in cadrul lor nepervertit de legi ale moralei religioase.... de ce omul care isi doreste placere si are curajul sa atinga ceea ce ii aduce aceasta multumire este considerat brusc o anomalie si un pervers? oare nu pentru ca este altfel decat am fost invatati ca TREBUIE sa ne comportam? si asta pentru a nu le da bataie de cap celor care vor sa ne dreseze.... cam ca la circ.... daca mergem frumos pe sarma primim bucatica de zahar (daca suntem cuminti si ne casatorim avem voie sa facem un pic de activitate fizica)..... stiu ca ma vor condamna foarte multi dar stiu ca sunt si multi care gandesc ca mine..... nu blamez pe nimeni pentru ca nu este vina persoanei care nu are curaj sa depaseasca barierele.... ca si in trafic, incalcarea regulilor se plateste, esti penalizat... de catre societate, de catre prieteni, etc.... va sarut si astept sa ma ciufuliti strasnic pentru cele scrise....."
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:17 pm

Nu am nimic impotriva acestui subiect care se pare ca este destul de controversat, dar in viata nu putem intotdeauna sa facem ce dorim,mi-ar place sa stiu daca tu ai experimentat ce ai scris in acest blog...dezamagirea cea mare este ca tu s-ar putea sa vorbesti doar asa dintr-o dorinta ascunsa .Vorbesti de ce nu procedam si noi ca animalele,pai nu stiu daca mi-ar place sa merg pe strada si sa vina un necunoscut sa ma miroasa prin anumite parti si sa ne ...dupa primul copac (glumesc)
In fiecare persoana exista o parte pe care nu o afisam ,o parte secreta,avem fantezii,iubiri secrete ,ne plac anumite lucruri sa le facem cu partenerul/a nostru .Nu cred ca la noi femeile exista o problema,problema exista la barbati.Daca un barbat are relatii cu 30 de femei este un mare crai,un barbat adevarat,in schimb daca o femeie are relatii cu 30 de barbati este o femeie de moravuri usoare ,o parasuta si o mare c...va, Pentru a schimba anumite mentalitati nu trebuie setata femeia altfel ci trebuie umblat la setarile barbatului.Traim intr-o societate in care inca femeile nu au dat ceata de pe ochi jos si ca atare ne supunem regulilor.
Acum analizandu-ma pe mine si ce vreau eu de la aceasta viata,sincer nu-mi doresc 3 barbati cu care sa am relatii sexuale doar de dragul de a nu fi monogama, cred ca o famile ,copii fericiti in jurul mesei si a bradului de Craciun ,un sot care sa fie fericit si implinit langa mine si langa familia lui m-ar face de mii de ori mai fericita si implinita.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:17 pm

nici eu nu am nimic impotriva acelei teorii, si sunt de acord ca exista momente in viata in care-ti doresti mai mult decat ai, sau decat iti permiti sa oferi...din pudoare sau obisnuinta...si , daca actul in sine face parte din natura tuturor vietuitoarelor acestui pamant, tin sa precizez ca ,spre deosebire de animale, noi, oamenii, avem un creier functional, care ne ajuta sa discernem anumite lucruri. toti tindem sa avem un loc al nostru, un loc intim...si nu cred ca-l vrem numai pt a medita la problemele cotidiene. il vrem tocmai pt ca acolo sa ne desfasuram noi, asa cum n-o facem sub privirile altora, spre deosebire de animale...dar, toate aceste preocupari dispar cand esti antrenat in viata de familie, cand prioritatile devin altele, cand relatia sexuala e si ea binevenita, dar nu primeaza atat de mult incat sa renunti la o familie bine inchegata doar pt ca ar trebui sa-ti satisfaci fanteziile...trecatoare si ele, ca orice alt lucru din viata...
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:18 pm

de acord cu cele spuse de voi fetelor.
nu mai am comentarii de facut pt ca le-ati facut voi foarte bn...
daca te-ai hotarat sa consolidezi o relatie inseamna ca ai acceptat din start ca nu trebuie sa mai existe altcineva in viata ta sau a partenerului
adulterul mi se pare o nedreptate si o lipsa totala de moralitate...
instinctul animalic nu trebuie sa primeze...chiar daca,asa cum spune albinutza,toti avem fantezii si dorinte ascunse...
o discutie cu partenerul de viata poate rezolva favorabil aceasta prb...si poti sa-ti dezvolti fanteziile alaturi de omul pe care l-ai ales sa-ti fie alaturi,nu numai pt latura sexuala...ci pt a infrunta impreuna intemperiile unei vieti si asa foarte agitate.
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:18 pm

as mai comenta si eu aici...dar azi, creierul meu are doar un neuron...si ala , pe jumatate adormit...

si sunteti atat de filozoafeeee...
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:19 pm

Primele 10 cele mai proaste cadouri pe care un barbat i le poate oferi unei femei de Craciun.

1.Niciodata nu-i oferi unei femei orice fel de aparat electrocasnic sau orice i-ar face treaba prin casa mai usoara. De exemplu, un mixer, un prajitor de paine, un nou aspirator, unul din acele mop-uri carora le face reclama la tv, care fac orice numai ca nu absorb si viata din tine. Singurul aparat permis este un vibrator cu toate vitezele, lent, mediu si care are nevoie de un barbat. Alta alegere inteleapta este noua masina de spalat cu stoarcere turbo (face ziua de spalat rufe sa treca foarte usor daca poti ca macar sta pe ea in timpul stoarcerii, sfarsind prin a zambi tot restul zilei).

2.Orice produs de curatare la pachet mare, "draga, ti-am luat acea cutie mare de Tide pe care o doreai." "Acest Rex ar trebui sa tina o vreme." "Am obtinut o reducere la acest dispozitiv industrial de curatat wc-ul." Tot ce pot spune este sa fi pregatit sa fugi.

3.Orice obiect ascutit produs de Moulinex cu felii sau discuri, sau un set de cutite Ginsu. Acestea pot fi intr-o zi folosite ca arma impotriva ta cand te vei intoarce acasa cu ruj pe guler dupa "o noapte cu baietii".

4.Nu cumpara cadouri pentru tine pentru ca apoi sa pretinzi ca sunt pentru ea. "Draga, sunt sigur ca vei gasi de folos acest nou burghiu pe care ti l-am cumparat." Pana termini, ii va fi gasit deja scopul, facand o gaura de 1 cm. in capul tau numai pentru ca te-ai putut gandi ca ar accepta un cadou atat de josnic. Dupa un asemenea cadou, probabil nu vei mai fi pe acolo Craciunul viitor.

5.Orice lenjerie de bumbac, cum ar fi o pijama cu "usita" in spate; o camasa de noapte imprimata cu personaje din desene animate Mica Sirena sau Barney. Ii da impresia ca nu o consideri o femeie sexi, asa cum este. Scoate-ti portofelul si cumpara-i ceva sexi de la Triumph (asa cum ai facut-o pentru amanta sau alta prietena).

6.Un parfum oarecare care te costa 50.000-100.000, cum ar fi Eu de Toilet, care chiar miroase a toaleta, tarfa ieftina sau sosetele tale murdare. Daca ai de gand sa-i cumperi parfum, indreapta-te spre marci cunoscute.

7.Orice fel de bijuterie cu zirconiu, pe care o vezi la teleshopping. Va fi foarte rusinata cand se va lauda prietenelor ei cu acest frumos diamant si va incerca sa taie sticla cu el. De asemenea, nu ar fi acum momentul potrivit sa-i iei acel set de carlige cu diamante pentru sfarcuri, pe care ai vrut intotdeauna sa il iei; stii cum ne place sa ne etalam bijuteriile si ar deveni stanjenitor la petrecerea de Craciun sau Anul Nou cand s-ar hotari sa le arate prietenilor tai.

8.Nu-i cumpara haine pentru ca tu crezi pentru cateva secunde ca ai gust in domeniul imbracamintii de dama. Ei bine, poate ca ai daca esti travestit, dar toate ca toate, crede-ma, va zambi si va spune ca e frumoasa in timp ce-si va inneca plansetul si va spune in sinea ei, "unde naiba voi putea purta aceasta costumatie fara sa fiu arestata pentru prost gust?" Un indiciu suplimentar, petele nu merg cu dungi. Este un lucru cunoscut pentru restul lumii ca asta este tabu. Este ca si cum ai purta alb dupa o inmormantare.

9.Nu-i da un certificat de cadouri, la o sala de fitness sau la un magazin specializat in mentinerea siluetei. Majoritatea barbatilor ar trebui sa stie, in special cei care au invatat raspunsul corect la intrebarea "Arat grasa in pantalonii acestia?" Daca esti unul dintre amaratii care inca nu s-au invatat minte si cumperi un cadou de genul acesta, fi pregatit sa fi tratat prin tacere o luna de zile. (Cu toate ca s-ar putea sa fie ceva ce de abia astepti.) O alternativa mai buna ar fi sa angajezi un dansator de la Chippendale ca antrenor personal pentru a o motiva sa slabeasca. Cu siguranta ca isi va intinde muschii pe melodii vechi in timp ce ii va indesa bani in slipii lui tanga. Nu sunt sigura, dar cred ca numai asta inseamna 3.500 de calorii arse.

10.In cele din urma, nu cumpara niciodata unei femei crema antirid sau o carte despre "Cum sa nu fi nesuferita de duminica pana sambata." Acestea nu sunt considerate cadouri, sunt considerate motive pentru a lovi serios persoana care le aduce si pot fi luate in considerare si la tribunal.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:20 pm

Laughing Laughing Laughing
pe mine unele dintre daruri m-ar bucura...al meu chiar are gusturi la haine...si la creme...stie ce folosesc...si imi poate darui cand vrea el
anul trecut am fost la cumparaturi...am vazut ca dispare de langa mine....la un timp a revenit(imi cumparase o crema) si l-am dus eu la raionul de cosmetice si mi-am cumparat si eu aceeasi crema.... :twisted:
a tacut malc...si astfel m-am facut cu 2 cutii de crema
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:20 pm

Melodia a scris:
Laughing Laughing Laughing
pe mine unele dintre daruri m-ar bucura...al meu chiar are gusturi la haine...si la creme...stie ce folosesc...si imi poate darui cand vrea el
anul trecut am fost la cumparaturi...am vazut ca dispare de langa mine....la un timp a revenit(imi cumparase o crema) si l-am dus eu la raionul de cosmetice si mi-am cumparat si eu aceeasi crema.... :twisted:
a tacut malc...si astfel m-am facut cu 2 cutii de crema

super tare What a Face
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:21 pm

Un adevar ce nu trebuie ignorat spune ca parul reprezinta una dintre piesele de rezistenta ale feminitatii. O tunsoare si o coafura bine alese pun in valoare frumusetea si finetea trasaturilor obrazului. Fie ca purtati parul lung sau scurt, cu ceva inspiratie puteti adopta coafuri admirabile. Pe o tunsoare dreapta, buclele dau rotunjimea si volumul potrivit coafurii, dându-va un aer foarte tineresc. Ovalul perfect al obrazului poate fi pus in valoare cu o coafura plina de eleganta cu carare pe mijloc si parul dupa ureche. Persoanele foarte tinere isi pot permite un joc dublu, al meselor de lungimi diferite si al asimetriilor.

De o parte a fetei guverneaza stilul „garçonne”, cu parul franjurat, pâna la jumatatea urechii, de cealalta parte, mese mai lungi si mai scurte, ce acopera si ceva din privire. Cu o tunsoare foarte scurta, in stilul Lizei Minelli, puteti fi foarte feminina. Obrazul va fi degajat si i se vor pune in valoare trasaturile. Fruntea va fi acoperita de un breton gros. De asemenea, la aceasta tunsoare parul acopera si urechile.

Daca aveti parul lung, o tunsoare cu breton drept, lung care sa acopere sprâncenele si cu mese franjurate, va va da un look aparte. O nota de naturalete capata si o coafura din bucle facuta pe o tunsoare foarte structurata, cu lungimi perfect simetrice.



Tot in 2007 cercetatorii americani au testat produse facute din materiale care ar putea contine plumb, mai ales cele care au portiuni vopsite sau pictate. S-au gasit cantitati peste limita admisa in produse precum vasele de bucatarie, bijuterii si capace de lipici.

Ce este si unde se gaseste plumbul?

Plumbul este un metal greu, toxic pentru organismul uman. "In natura, plumbul se gaseste raspandit sub forma de compusi: galena, sulfura de plumb, din care se prepara plumbul; ceruzita, carbonatul de plumb; crocoita, cromatul de plumb si anglezitul, sulfatul de plumb", potrivit specialistului nostru, Dr. Ardeshir Vahidi, medic specialist de Chirurgie Plastica, Microchirurgie reconstructiva si Chirurgie Estetica. "Este un metal care in taietura proaspata are luciul cenusiu-albastrui, care dispare in aer curat cand metalul se acopera cu un strat subtire cenusiu de oxid de plumb si in aer umed, cand se acopera cu un strat alb de carbonat bazic de plumb", continua acesta.

Ce cauta plumbul in ruj?

Prezenta plumbului in ruj este legata de rezistenta acestuia. "Intr-adevar aderenta rujului in acest caz este asigurata de plumb", este de parere dr. Ardeshir. Coordonatorul studiului, Stacy Malkan, a declarat ca producatorii din industria cosmetica trebuie sa modifice compozitia rujurilor, deoarece aceasta substanta nu trebuie sa apara in produsele cosmetice, intrucat este extrem de daunatoare


Efectele plumbului asupra organismului

Odata aplicat pe buze, rujul este ingerat. Astfel, daca are in compozitie plumb, acesta va ajunge in organism. Potrivit dr. Ardeshir Vahidi, efectul nociv al plumbului a fost descoperit abia de un secol. La femei ingerarea acestuia, chiar si in cantitati mici de compusi, duce la sterilitate.

Plumbul si toate combinatiile sale produc intoxicatii grave numite "saturnism". La astfel de intoxicatii sunt expusi muncitorii tipografi si cei care vin permanent in contact cu acestea. Este cunoscuta afectarea temporara sau definitiva a unor aparate si sisteme in cadrul intoxicatiei cronice cu plumb:

sistemul nervos
sistemul osteo-articular
sangele
aparatul renal
aparatul digestiv

De asemenea, a fost stabilita dependenta mortalitatii oamenilor din cauza afectarii vaselor creierului, nefritelor cronice si nivelului de poluare a mediului ambiant cu plumb. Schimbarile in comportamentul nou-nascutilor si a copiilor de varsta mica sunt conditionate de influenta plumbului prin intermediul organismului mamei in perioada dezvoltarii intrauterine si alaptarii.

Specialistii recomanda sa nu se consume produse cumparate de pe marginea drumului - fructe si legume - pentru ca acestea pot fi afectate de poluare. Odata intrat in organism, plumbul se elimina foarte greu. Potrivit dr. Ardeshir consumul zilnic al laptelui poate fi considerat un antidot real.
Sus In jos
alinutza
Moderator
Moderator
alinutza


feminin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 42
Data de inscriere : 29/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:22 pm

oooooooo Shocked Shocked Shocked groaznic, astia ne omara incet ,dar sigur
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:23 pm

sa renuntam deci la cosmetice? si la rujuri? Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
nu cred ca vreuna dintre noi o va face...indiferent de riscurile la care ne expunem

Mad
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:24 pm

acelasi lucru il cred si eu...vad ceva toxic in orice acum...
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:25 pm

sa fiti sigure ca nimic nu este fara aditivi sau substante toxice Evil or Very Mad
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 4:25 pm

cu siguranta!
tocmai de aceea nu o sa renuntam tocmai la cosmetice
Sus In jos
Continut sponsorizat





Eternul Feminin Empty
MesajSubiect: Re: Eternul Feminin   Eternul Feminin Icon_minitime

Sus In jos
 
Eternul Feminin
Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
blackvelvet :: CLUB FEMINA :: ETERNUL FEMININ-
Mergi direct la: