blackvelvet
Bine ati venit pe forumul Blackvelvet!
Pentru a avea acces la toate categoriile forumului , va rugam sa va intregistrati.

Administratia
blackvelvet
Bine ati venit pe forumul Blackvelvet!
Pentru a avea acces la toate categoriile forumului , va rugam sa va intregistrati.

Administratia
blackvelvet
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

blackvelvet

Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste.
 
AcasaAcasa  velvetvelvet  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» hai salut!
retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeVin Ian 26, 2024 12:52 pm Scris de Melodia

» Leii - discutii
retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Mar 27, 2012 9:40 am Scris de 3lektra

» La multi Ani de 8 Martie
retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Mar 27, 2012 9:34 am Scris de 3lektra

» URARI PT SARBATORITII NOSTRI DRAGI!
retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMier Feb 08, 2012 12:06 pm Scris de 3lektra

» cum va place ?...cafeaua,ce altceva?
retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMier Sept 14, 2011 6:42 pm Scris de 3lektra

» Pro si contra
retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Aug 30, 2011 4:19 pm Scris de 3lektra

» melodii si clipuri dragi inimilor noastre...acceptam si dedicatii:p
retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeSam Aug 27, 2011 2:07 pm Scris de 3lektra

» cel mai mare roman
retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 8:23 pm Scris de 3lektra

» ploaie de cuvinte
retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeLun Noi 16, 2009 9:58 pm Scris de 3lektra

Top postatori
3lektra
retete noi si vechi...sau de la noi Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi Vote_rcap 
Bibi
retete noi si vechi...sau de la noi Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi Vote_rcap 
cassalbinutza
retete noi si vechi...sau de la noi Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi Vote_rcap 
hera
retete noi si vechi...sau de la noi Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi Vote_rcap 
recul
retete noi si vechi...sau de la noi Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi Vote_rcap 
Lumi
retete noi si vechi...sau de la noi Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi Vote_rcap 
alinutza
retete noi si vechi...sau de la noi Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi Vote_rcap 
LMO
retete noi si vechi...sau de la noi Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi Vote_rcap 
GEO_STUFF
retete noi si vechi...sau de la noi Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi Vote_rcap 
Mobyx
retete noi si vechi...sau de la noi Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi Vote_rcap 
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa blackvelvet pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa blackvelvet pe site-ul dvs. de bookmarking social
Ceas

I made this widget at MyFlashFetish.com.

Horoscop
HOROSCOP ZILNIC

astromax.eva.ro
Radio


 

 retete noi si vechi...sau de la noi

In jos 
+2
Bibi
hera
6 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeLun Feb 02, 2009 10:04 pm

asteptam sugestii si de ce nu...retete de mancaruri
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:15 am

Am eu ceva cu, ce-i drept multe calorii

retete noi si vechi...sau de la noi M30ie5.th
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:17 am

cam multe calorii,dar este super delicioasa,sunt fan
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:18 am

Nicole a scris:
cam multe calorii,dar este super delicioasa,sunt fan



Dar ce multa munca e... Mad
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:19 am

Salata de cruditati

2 mere
1 morcov
1 ridiche neagra
1 jumatate radacina de patrunjel
1 telina
1/2 lamaie
1 pahar de maioneza amestecata cu mustar fin
sare
Se curata de coaja merele, morcovul, ridichea, telina si patrunjelul, se spala, se zvanta intr-un prosop, apoi se dau prin razatoarea mare si se pun intr-un castron.

Se amesteca usor, se condimenteaza cu sare, dupa gust, se stropesc cu zeama de lamaie si se lasa la macerat o ora.

Se amesteca apoi cu maioneza si se serveste cu felii de paine prajita.

Salata se poate condimenta cu rondele de ceapa verde, iar pentru decor se pot folosi frunze de patrunjel


Sper ca este mai pe placul vostru
retete noi si vechi...sau de la noi M_6411
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:20 am

va dau si eu reteta mea...fara poze
luni+marti-crenwursti fierti
marti + miercuri-branza,cascaval...goale
joi+vineri-legume+fructe...goaleeeeeeee
si duminicaaaaaaaaaaaaaaaaaa gratar de pui...tot gol
POFTA BUNA!@
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:21 am

dar ce faci tu aici mai ? cura de slabire ?
atunci i-al si pe al meu sot ca face in curind 100
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:21 am

da ,pe toate le mananci goale :twisted:
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:22 am

lasa ca e bine fara piine, slabeste repede
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:23 am

dar ai grija , sa cumperi totul de la piata...fructe , legume...

cunosc pe cineva, care a renuntat la paine, insa n-a slabit , pt ca se aproviziona din market...toate umflate artificial, cu chimicale...si, la final, s-a trezit ca s-a chinuit degeaba.
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:23 am

da,asa este ,cele din supermarket sunt imbunatatite cu tot soiu de chimicale,arata bine la exterior si in rest nimic
Mad
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:24 am

da, si nu e poveste, ...e o cunostinta apropiata care tocmai ce-a trecut prin asta...

asa ca melo...mult succes la piata...

parca o si vad alergand de la o taraba la alta cu o multime de sacose dupa ea...
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:24 am

eu oricum legumele si fructele le iau de la piata,au gust si imi place sa merg in piata si sa cumpar
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:25 am

Si eu o vad pe Melo alergind printre tarabe sa caute legume cu gauri. Se spune ca acelea sint naturale ca pot trai viermisorii prin ele...
deci Melo , pe cele urite sa le alegi
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:26 am

ce tare esti adri lol! hai ca ma facusi sa rad cu gaurile,ea cred ca ,cauta vreo gaura neagra What a Face
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:27 am

Pai vad ca nu mai apare ...deci sigur e plecata dupa gauri...in legume bineinteles Wink
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:28 am

Bibi a scris:
Pai vad ca nu mai apare ...deci sigur e plecata dupa gauri...in legume bineinteles Wink

da ,dupa gauri in pantaloni,da lasa ca-si face ea aparitia :twisted:
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:28 am

mah!
de ce vb in lipsa unui om muncit si chinuit? Mad
azi n-am fost la piata ca am fost in zilele"branzei"
maine alerg dupa legume si fructe gaunoase What a Face
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:29 am

Melodia a scris:
mah!
de ce vb in lipsa unui om muncit si chinuit? Mad
azi n-am fost la piata ca am fost in zilele"branzei"
maine alerg dupa legume si fructe gaunoase What a Face

foarte bine ca intram in post,asa ca nimic de dulce :twisted:
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:33 am

Asta am gatit eu aseara...


retete noi si vechi...sau de la noi Ok244af2.th

Ei ? va place ?

retete noi si vechi...sau de la noi Ok245yg5.th
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:34 am

ce foame mi s-a facut adri,ce de bunatati lol!
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:34 am

Nicole, tu gatesti ? chiar nu stiu
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:35 am

Bibi a scris:
Nicole, tu gatesti ? chiar nu stiu

gatesc adri si chiar imi place foarte mult, in schimb nu-mi place spalatul vaselor de dupa

No No No
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:36 am

eu m-am obisnuit si cu spalatul vaselor si acum nu mai e nici o problema
mi-ar place insa sa imi mai gateasca altcineva si mie...
sper sa o pot aduce pe mama de sarbatori si atunci o sa maninc si mincare gatita de altcineva...
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:36 am

Bibi a scris:
eu m-am obisnuit si cu spalatul vaselor si acum nu mai e nici o problema
mi-ar place insa sa imi mai gateasca altcineva si mie...
sper sa o pot aduce pe mama de sarbatori si atunci o sa maninc si mincare gatita de altcineva...

eu stiu cat de bine este sa fie mama langa tine si sa te ajute in toate,in privinta asta am fost norocoasa
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:37 am

Si eu pina la 34 de ani am stat cu mama... cheers
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:38 am

Bibi a scris:
Si eu pina la 34 de ani am stat cu mama... cheers

insemna ca ai fost o fericita,din pacate acum esti departe Crying or Very sad
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:38 am

Asa este am fost o fericita
Nu m-am luptat cu greutatile ...
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:39 am

PUI CU SMANTANA

Ingrediente:
1 kg. piept de pui dezosat, 2 cepe mari, o capatana usturoi, 500 gr. smantana groasa, sare, piper alb, Delikat

Mod de preparare:
Pieptul de pui se taie fasii. Ceapa si usturoiul se toaca marunt.

Intr-o tigaie se caleste ceapa cu usturoiul si cand devin aurii se adauga puiul.

Cand sunt gata, se adauga smantana, sare, piper si Delikat. Se mai fierbe 10 minute. Se serveste pe pat de orez.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:43 am

SPAGHETTI CARBONARA

Ingrediente:
250-400 gr. sunca bacon (sau kaizer romanesc, dar sa nu fie foarte gras), o lingurita de usturoi pisat, piper negru proaspat macinat, sare, busuioc praf, 4 oua mari, batute bine cu telul
o ceasca de brinza parmezan proaspat ras (Parmigiana-Reggiano), o lingurita de patrunjel verde, tocat foarte fin, o cutie de spaghete de 500 gr., fierte "al dente"

Mod de preparare:
Prepararea sosului: intr-o tigaie mare, incinsa, se pun bucatelele de bacon, dupa ce in prealabil au fost taiate (nu foarte marunt, cam de 1 cm latime si 4 mm grosime). Se prajesc bine de tot pina devin crocante (aproximativ 6-8 minute). Se scot bucatelele de bacon si se asaza pe un prosop de hirtie pentru a se absorbi grasimea adiacenta. Grasimea din tigaie se scurge, pastrind insa aproximativ 3 lingurite de grasime. Se adauga usturoiul pisat si piper dupa gust si se soteaza usturoiul pentru aproximativ 45 de secunde, pina cind se "aureste".

Se ia tigaia de pe foc, se adauga baconul prajit, si pastele fierte "al dente" si se mai adauga un pic de piper, sare si se tine pe foc inca 1 minut.

Ouale, batute bine intr-un bol, impreuna cu un praf de sare, se adauga peste acest amestec fierbinte, dar in prealabil tigaia se ia de pe foc. Cand se adauga ouale, se amesteca incontinuu, pina cind ouale se lipesc pe paste si se intaresc. Se adauga brinza proaspat rasa (parmezanul) si se amesteca bine.

Fierberea spaghetelor "al dente": se pune la fiert apa cu sare si cu un cubulet de unt (la 100 gr. spaghete, cel putin 1 litru de apa).

Cind apa fierbe (da in clocot) se adauga spaghetele, avind grija ca pe masura ce se inmoaie, sa intre in apa toata cantinatea de spaghete. Nu se fierb mai mult de 10 minute. Se gusta spaghetele ... atunci cind este fiarta astfel incat nu se sfarima, dar nici nu mai are un miez de pasta nefiarta la mijloc, se cheama ca sunt fierte "al dente".

Se serveste in castronele (nicidecum in farfurii) si se presara patrunjel verde tocat foarte fin pe deasupra.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:45 am

Cand eram inca la inceputul aventurii mele culinare ma enervau la culme retetele de genul “puneti faina cat cuprinde”, “puneti o priza de sare” etc. Simteam ca sunt retete pentru gospodinele perfecte si ca eu, incepatoarea, nu aveam ce cauta printre ele. Noroc cu mama si buni, care m-au luminat intr-ale masurilor si nu am mai avut probleme cu masurarea ingredientelor. Ca sa va ajut si pe voi, m-am gandit sa va scriu despre ce inseamna anumiti “termeni culinari in ale masuratorii”.
Pentru inceput, cand zicem “faina cat cuprinde”, sau “faina cata cere compozitia”, inseamna ca punem faina in ploaie, treptat. De exemplu, la aluatul de taietei, folosesti 10 oua si faina cata ia. Adica pui intai faina cat sa obtii o pasta moale, apoi incepi sa pui faina in ploaie, putina cate putina, framantand de fiecare data pana la omogenizare. Incetul cu incetul, aluatul va capata tinuta si la un moment dat, efectiv nu va mai primi faina in compozitie. Vei vedea ca eun a;iat elastic, care nu se lipeste de maini, si degeaba mai pui faina, ca nu isi mai schimba consistenta. Inseamna ca atunci ai pus faina “cata cuprinde”

Cand spunem “o priza de sare” sau “un praf de sare” ( a pinch of salt in retetele straine) inseamna ca vorbim de cantitatea pe care o prindem intre doua-trei degete, de aici si termenul de “priza”. Aceasta expresie se foloseste si in cazul altor condimente, nu doar pentru sare. Din aceeasi categorie face parte si expresia “un varf de cutit de sare” si inseama ad litteram sa iei putina sare pe varful unul cutit (in general cutitul de uns, cel cu varful rotund) si sa o pui in mancare.

Drojdia si problemele ei (fresh yeast, dry yeast)…de obicei, in retetele de cozonac din caietul bunicii sau in cartile vechi de bucate, nu se dadeau cantitati pentru drojdie, ci se spunea pur si simplu “drojdie cat o nuca”. Cum mai nou cantarim totul la spranceana, e bine de stiut ca ca drojdie cat o nuca inseamna 50 gr, adica exact un cubulet de drojdie proaspata, asa cum o gasim la hypermarket. 50 gr de drojdie uscata sunt suficiente pentru 1 kg de faina. Daca nu gasiti drojdie proaspata ci doar uscata, ea se vinde la pliculete de 7 gr, care sunt suficiente pentru 500 gr de faina. Asa ca, 50 gr de drojdie proaspata (adica drojdie cat o nuca) echivaleaza cu 2 pliculete de drojdie uscata.

In retetele de ciorbe, in special ciorbe albe, bogate, veti gasi foarte des expresia “un pumn de orez” (a handful of rice) Ei bine, bagati mana in punga de orez, scoateti o mana buna si asta e cantitatea ideala pentru o oala mare de ciorba. Daca vreti sa gatiti cu stil, atunci sa stiti ca un pumn de orez inseamna 3-4 linguri bune de orez, sau o cescuta de cafea cu varf.

Linguri vs Cani vs Grame. Aici e o alta problema, pentru ca unele retete sunt in grame, altele in linguri. Ca sa va fie mai simplu sa va descurcati, v-am facut o lista.

Faina
- o lingurita = 3 gr (a teaspoon)
- o lingura rasa = 15 gr
- o lingura cu varf = 25 gr (a table spoon)
- o cana (in retetele americane “one cup”) = 150 gr (one cup)


Zahar
- o lingurita = 5 gr
- o lingura = 30 gr
- o cana = 200 gr
- o ceasca de cafea = 120 gr

Lapte
- o lingura = 20 ml
- o ceasca de cafea = 55 ml
- o cana = 250 ml

Apa
- o lingurita = 5 ml
- o lingura = 20 ml
- o ceasca de cafea = 120 ml
- o cana = 200 ml

Sper ca v-am fost cat de cat de ajutor cu postul asta... SPOR LA MASURAT! Sa faceti numai retete minunate

teo's kitchen
retete noi si vechi...sau de la noi Ok_45510
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:45 am

fac si eu o carbonara de te lingi pe bot...
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:46 am

auuuu ce-mi place,numai de asta as manca si spaghette cu spanac :bounce:
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:47 am

ce foame mi-eeee...... Suspect
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:47 am

cassalbinutza a scris:
ce foame mi-eeee...... Suspect


si mie,am mancat fructe si astea parca mai rau imi provoaca foame Evil or Very Mad
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:48 am

cateva lucruri de care o femeie nu are voie sa se atinga:
prajelile...de orice fel(inlocuim cu sote-uri sau cu carne fripta )
painea alba....o puteti inlocui cu cea neagra,care e mai gustoasa
orezul....nu stiu cu ce sa-l inlocuim,dar se poate si fara el
zaharul alb(rafinat)...inlocuim cu zahar brun
alcoolul rafinat....il inlocuim cu un vin bun...daca e neaparata nevoie...sau cu apa plata(desi nici apa ambalata in pet-uri nu e tocmai recomandata)
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:49 am

Melodia a scris:
cateva lucruri de care o femeie nu are voie sa se atinga:
prajelile...de orice fel(inlocuim cu sote-uri sau cu carne fripta )
painea alba....o puteti inlocui cu cea neagra,care e mai gustoasa
orezul....nu stiu cu ce sa-l inlocuim,dar se poate si fara el
zaharul alb(rafinat)...inlocuim cu zahar brun
alcoolul rafinat....il inlocuim cu un vin bun...daca e neaparata nevoie...sau cu apa plata(desi nici apa ambalata in pet-uri nu e tocmai recomandata)


sa fac si eu ca porcu - si pe asta ca-i cald-
pai decat sa mananc carne fiarta mai bine renunt la ea definitiv
paine neagra mananc de ceva vreme
orezul poate disparea de pe fata pamantului
zahar alb pun doar la prajituri
alcool cateodata ,prefer vinul
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:52 am

daca tot suntem in preajma sarbatorilor. n-ati dori sa postam retete de prajituri?

din cele care se fac in bucatarie, nu la laboratoare de cofetarii...

asa ne ma innoim si noi , macar la acest capitol, in propria bucatarie...si ne si inspiram
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:52 am

de acord intru totul albinutza.
abia astept sa incerc ceva nou...mai ales daca am referinte bune de la voi.
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:53 am

incep eu...


Tiramisu

am folosit o tava de jena de 22 cm x 33 cm
Ingrediente
450 g piscoturi (2 cutii)
4 galbenusuri
125 ml vin Marsala
125 g zahar
500 g Mascarpone
225 ml frisca batuta
350 ml cafea tare sau espresso
1 lingura de zahar
2 linguri de Baileys (optional)
Mod de preparare
Crema de galbenusuri adaugata peste Mascarpone


1
Se face o cafea tare. Se dizolva lingura de zahar si se da la frigider. Daca vi se pare amara mai puneti putin zahar.
Se adauga frisca


2
Se bat galbenusurile si zaharul cu mixerul cateva minute, pana se fac ca o crema. Se adauga vinul si se amesteca pana se incorporeaza. Acest amestec se pune intr-o craticioara la bain marin. Se amesteca continuu sa nu faca cocoloase si se lasa pana aproape de punctul de fierbere, cand s-a ingrosat (arata ca un aluat de clatite mai gros).
Al doile rand de piscoturi


3
Se amesteca Mascarpone intr-un castron mai mare pana nu mai are nici un cocolos. Se adauga crema din galbenusuri fierbinte si se amesteca bine pana devine o crema omogena.
Al doile rand de piscoturi


4
Peste ele se adauga frisca batuta (fara zahar) si se amesteca cu o lingura sa se incorporeze. Nu amestecati cu mixerul pentru ca riscati sa faceti frisca unt.
O portie de Tiramisu pudrata cu cacao


5
Intr-o tava sau platou se monteaza Tiramisu: intr-o farfurie adanca se amesteca cafeaua cu lichiorul. Se inmoaie piscoturile 2-3 secunde fiecare si se pun in coloane pe toata suprafata tavii. Se pune o jumatate din crema peste piscoturi si se intinde uniform. Se inmoaie restul de piscoturi si se aranjeaza la fel. Peste ele se pune cealalta jumatate de crema.
O portie de Tiramisu pudrata cu cacao


6
Se cerne cacaoa si se lasa minim 3 ore la frigider.



sa aveti pofta buna. mai am cateva, dar nu le stiu pe dinafara
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:53 am

super buna,este un deliciu si eu fac,dar a trecut ceva vreme de cand nu am facut...
mor pe astia de la cofetarii care fac prajitura Tiramisu cu crema de unt,este o mare prostie, Tiramisu fara crema din branza Mascarpone nu este Tiramisu
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:54 am

asa e...

si mai am doua prajituri preferate de toti ai mei...
Bombonica si Snickers...
foarte foarte bune...le pun maine
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:54 am

abia astept lol!
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:55 am

si eu o sa postez de acasa cateva retete...din pacate nu le stiu pe de rost dar le am scrise...si o sa va invat si pe voi sa faceti savarine delicioase ,eclere sau tort capsa care e o minune....(din ce spun altii) eu nu-mi permit sa mananc asa ceva
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:56 am

abia astept...eu sunt foarte receptiva la tot ce inseamna "alta"prajitura , decat cele care le fac eu...si n-am cumparat niciodata de sarbatori , deoarece eu sunt o mare mancatoare de prajituri, si cele facute de cofetarii nu prea imi plac.
sa stii ca si eu fac savarine delicioase...sac! 👽
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:56 am

o sa ne batem in retete!
si nicole dupa ce o sa le pregateasca si o sa le manance...o sa faca clasamentul
nici eu nu cumpar prajituri din comert.....mama mea s-ar rasuci in mormant sa ma vada cumparand atat timp cat stiu sa le pregatesc...si sunt mai gustoase si mai sanatoase...
sg dulce pe care il cumpar este cozonacul...acolo am mari lipsuri desi am incercat sa fac
nu-mi iese asa cum trebuie si prefer sa-l cumpar dar asta numai daca e necesar sa ai cozonac pe masa...cum e de Craciun...in rest..la mine nu s
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:57 am

cel mai bun cozonac este facut cel in casa,nu exista ceva mai delicios,asta daca-ti creste
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:57 am

stiu nicole...dar din pacate...nici nu vreau sa mai incerc
am ratat de cateva ori si prefer sa nu mai risc
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:58 am

de Craciun eu nu fac cozonac...nu mai apuca sa se manance si ramane ...mama , in schimb face un cozonac, ca i-a mers vestea...mie nu imi place sa framant aluaturi, motiv pt care evit pe cat posibil prajiturile cu aluat care se framanta...ca-ti trebuie muschi sanatosi , forta si rabdare...
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:58 am

aha!
secretul uni cozonac bun sta in framantat...asa spun specialistele....
eu prefer sa fac 10 blaturi de tort...la robot 🐰 decat sa framant un cozonac
Sus In jos
Continut sponsorizat





retete noi si vechi...sau de la noi Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi Icon_minitime

Sus In jos
 
retete noi si vechi...sau de la noi
Sus 
Pagina 1 din 9Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
blackvelvet :: GASTRONOMIE :: MANANC,DECI EXIST-
Mergi direct la: