blackvelvet
Bine ati venit pe forumul Blackvelvet!
Pentru a avea acces la toate categoriile forumului , va rugam sa va intregistrati.

Administratia
blackvelvet
Bine ati venit pe forumul Blackvelvet!
Pentru a avea acces la toate categoriile forumului , va rugam sa va intregistrati.

Administratia
blackvelvet
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

blackvelvet

Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste.
 
AcasaAcasa  velvetvelvet  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» hai salut!
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeVin Ian 26, 2024 12:52 pm Scris de Melodia

» Leii - discutii
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMar Mar 27, 2012 9:40 am Scris de 3lektra

» La multi Ani de 8 Martie
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMar Mar 27, 2012 9:34 am Scris de 3lektra

» URARI PT SARBATORITII NOSTRI DRAGI!
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Feb 08, 2012 12:06 pm Scris de 3lektra

» cum va place ?...cafeaua,ce altceva?
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Sept 14, 2011 6:42 pm Scris de 3lektra

» Pro si contra
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMar Aug 30, 2011 4:19 pm Scris de 3lektra

» melodii si clipuri dragi inimilor noastre...acceptam si dedicatii:p
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeSam Aug 27, 2011 2:07 pm Scris de 3lektra

» cel mai mare roman
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 8:23 pm Scris de 3lektra

» ploaie de cuvinte
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeLun Noi 16, 2009 9:58 pm Scris de 3lektra

Top postatori
3lektra
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_rcap 
Bibi
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_rcap 
cassalbinutza
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_rcap 
hera
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_rcap 
recul
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_rcap 
Lumi
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_rcap 
alinutza
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_rcap 
LMO
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_rcap 
GEO_STUFF
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_rcap 
Mobyx
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Vote_rcap 
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa blackvelvet pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa blackvelvet pe site-ul dvs. de bookmarking social
Ceas

I made this widget at MyFlashFetish.com.

Horoscop
HOROSCOP ZILNIC

astromax.eva.ro
Radio


 

 retete noi si vechi...sau de la noi

In jos 
+2
Bibi
hera
6 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mar 25, 2009 9:16 am

Supa de ciuperci si orez

1 ceasca orez nefiert
6 cani supa de legume sau apa
2 linguri supa de legume
2 cesti ceapa, tocata marunt
2 cesti morcov, taiat subtire
1 lingura marar uscat
1 1/2 ceasca telina, tocata marunt
4 cesti ciuperci proaspete, feliate
1 lingurita sare
piper negru proaspat, macinat fin
1/2 ceasca patrunjel proaspat, tocat marunt

Mod de preparare:

1. Intr-o oala pentru ciorba, acoperita cu un capac, lasa la fiert apa sau supa de legume si orezul, timp de aproximativ 40 de minute, pana cand orezul se inmoaie.

2. Intr-o tigaie de dimensiuni medii, pune la fiert cele doua linguri cu supa de legume, ceapa tocata, morcovii si mararul uscat. Lasa pe foc pana obtii un sote. Dupa cateva minute, adauga telina. Dupa ce legumele s-au fiert bine, adauga-le in oala cu orez fiert.

3. In aceeasi tigaie, pe foc mare, prepara un sote de ciuperci, pana cand acestea sunt semi-gata, dupa care adauga-le in oala pentru ciorba.

4. Adauga sarea si piperul si lasa supa pe foc, acoperita, timp de 30 de minute. Treptat, adauga apa, deoarece orezul va continua sa absoarba apa, ingrosand supa.

5. Inainte de a o servi, adauga patrunjelul proaspat, tocat marunt.

Se obtin 8 portii.

Sfat : In cazul in care preferi ca supele sa fie cremoase, poti ingrosa aceasta delicioasa supa de ciuperci si orez. Amesteca o ceasca cu faina si 1/3 ceasca cu smantana degresata, pana cand obtii o compozitie ferma. Adauga treptat amestecul de faina si smantana cat timp oala este pe foc mic, apoi serveste.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mar 25, 2009 2:19 pm

pare buna...dar nu cred ca-mi plac ciupercile in supa.... scratch
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mar 25, 2009 8:08 pm

e foarte buna, eu prefer supa crema de ciuperci cu crutoane. incearca sa faci o data si vezi daca e pe gustul tau
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mar 26, 2009 9:17 am

SUPA DE VARZA-de regim affraid
o varza potrivita,6 leg de ceapa verde sau 6 cepe normale,o telina mica,2 ardei grasi,2 ardei iuti,suc de rosii sau o cutie de rosii in bulion,sare si piper dupa gust!
e oribila...dar merita salut curentat
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mar 26, 2009 10:09 am

nu, multumesc.... king
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mar 26, 2009 10:47 am

partea cu "e oribila...dar merita" mi-a placut cel mai mult mustiuc
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mar 29, 2009 3:42 pm

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 FestaDARIA007
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mar 29, 2009 3:43 pm

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 FestaDARIA019
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mar 29, 2009 3:45 pm

vaiiiiiiiiiiiiiii ce tort a avut pitcul!!! belea rau lol! bravo
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mar 29, 2009 3:47 pm

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 FestaDARIA011
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mar 29, 2009 3:49 pm

mai , da cate torturi a avut...asa cred ca l-ai facut pentru noi Wink
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mar 29, 2009 3:55 pm

Nu este asa de reusit la estetic dar a fost bun... mancare mancare mancare
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 8:48 am

...hmmmmm....
asta e lovitura sub centura! cam dureros... scratch
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 8:59 am

hmm deja regret ca am intrat la topicul asta Sad
mi s-a facut foame...si pofta de nu va spun! Evil or Very Mad
felicitari adri pt pregatiri sunny
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 9:55 am

Ei...multumesc dar sa stiti ca nu a fost tot...apoi tacamurile nu le-am asezat eu palma ...dar dupa , le-am asezat corect!
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 1:29 pm

Bibi a scris:
Ei...multumesc dar sa stiti ca nu a fost tot...apoi tacamurile nu le-am asezat eu palma ...dar dupa , le-am asezat corect!


lasa tacamurile,pai cine se mai uita la vesela cand pe masa sunt atatea bunatati tacam in plus de asta am vazut ca ai servit cipollina in otet...mmmmmmm preferata mea tacam tacam tacam
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 2:38 pm

Shocked Shocked Shocked
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 3:37 pm

o ceapa micuta , micuta bagata in saramura, este delicioasa...
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mar 30, 2009 3:42 pm

mai pe romaneste arpagic in otet
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeVin Apr 03, 2009 6:25 pm

Lipii texane

Ingrediente:

3 linguri ulei
3 bucati piept de pui
2 cepe rosii
1 ardei rosu
1 ardei galben
1 lingurita oregano
400 ml suc de rosii
8 lipii orientale
un praf de nucsoara
sare
boia dulce
Mod de preparare:

Intr-un vas neaderent, incinge 3 linguri ulei si adauga 3 bucati piept de pui, dezosate si fara pielite, taiate fasii subtiri, 2 cepe rosii tocate, 1 ardei rosu si 1 ardei galben, taiati bucati. Presara deasupra un praf de sare si boia dulce, 1 lingurita oregano, un praf de nucsoara.

Caleste compozitia timp de 10 minute, apoi stinge cu 400 ml suc de rosii si lasa sa fiarba timp de cateva minute. Incalzeste 8 lipii orientale, umple-le cu acest amestec si serveste apoi cu sos de smantana.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeVin Apr 03, 2009 6:26 pm

Prajituri cu branza de vaci

Ingrediente:

100 g biscuiti digestivi dietetici
75 g margarina, topita
500 g branza de vaci proaspata
100 g zahar tos
2 lamai: zeama de la ambele si coaja rasa de la una
1 ou mare, plus 1 albus
250 g zmeura ori fragi (sau orice alte fructe de padure)
Mod de preparare:

Preincalzeste cuptorul la semnul 2/150°C. Pune biscuitii intr-o punga de nailon si striveste-i cu ajutorul unui sucitor. Amesteca-i cu margarina topita si preseaza-i intr-un strat, la baza unei forme rotunde (diametru de 15 cm), tapetata cu hartie de copt. Da la rece.


Intr-un bol larg, amesteca cu mixerul branza de vaci, zaharul, zeama si coaja rasa de lamaie pana cand amestecul devine cremos. Incorporeaza oul si albusul si toarna compozitia in forma; netezeste suprafata. Da la cuptor timp de 35 de minute. Opreste flacara, deschide usa cuptorului si lasa forma sa se raceasca treptat in cuptor ? in felul acesta, suprafata nu se va fisura.


Dupa ce s-a racit bine de tot, orneaza cu fructe si pastreaza la rece, in frigider, pana in momentul servirii.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMar Apr 07, 2009 5:10 pm

Din bucataria grecilor: bamele
04.12.2006, (Dragos Serban)
Desi sunt de provenienta asiatica, bamele au intrat de-a lungul vremii in traditia gastronomica a Europei de Sud, acolo unde, mai ales in Grecia si Turcia, sunt apreciate pentru a prepara diferite mancaruri din legume.

Fructele bamei (Hibiscus esculentus) sunt culese pana sa ajunga la maturitate, cand devin atoase si coaja lor incepe sa se lignifice. Bamele cresc sub forma unei tufe ramificate, inalta de 1 - 1,5 metri. Au nevoie de un sol bine afanat si ingrasat.

Desi radacina bamei este puternica, o radacina pivotanta care patrunde adanc in pamant, planta are nevoie de multa apa, ca majoritatea
leguminoaselor.

Cu cat cantitatea de apa este mai mare (udati fara a lasa apa sa balteasca in jurul tulpinii) cu atat fructele ei, numite si capsule, devin mai fragede si mai carnoase. Din semintele pe care le gasim in interiorul capsulei, daca le lasam la uscat si le prajim, putem prepara o bautura asemanatoare cafelei.

Daca doriti sa cultivati bame in gradina, alegeti in primul rand un loc insorit pe toata durata zilei. Semanati semintele la sfarsitul lunii mai, cand temperatura medie depaseste 15 grade Celsius. Ca tehnologie de cultivare puteti alege atat cultura pe biloane cat si brazdele inaltate, avand grija sa lasati 70 cm distanta intre randuri si 25 cm distanta intre plante, pe acelasi rand.

Incepand cu luna iulie puteti incepe sa culegeti capsulele tinere, pe masura ce acestea se dezvolta. Daca aveti o recolta bogata, trebuie sa stiti ca bamele pot fi pastrate la congelator fara nici o problema, fara a le afecta consistenta si fara a altera ingredientii activi din fruct. In acest fel, veti putea gati mancaruri delicioase pe toata durata iernii.

Sfat: bamele pot fi usor sufocate de buruieni, mai ales in primele etape de dezvoltare, de aceea este bine sa pliviti buruienile cat mai des.

Mancare greceasca de bame
Avem nevoie de: bame, ulei, ceapa, rosii, ardei gras, sare, piper, zeama de lamaie, patrunjel.

Bamele se curata de codite, apoi se oparesc cu bors si se lasa sa se scurga. Se calesc apoi in ulei impreuna cu ardeiul gras taiat felii scurte. Se adauga ceapa calita separat si rosiile scurse si curatate. Se sareaza, pipereaza dupa gust si se dau 10 minute la cuptor. Cand se scot, se adauga sucul de lamaie si verdeata tocata.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMar Apr 07, 2009 5:17 pm

Gnocchi gratin cu legume

Ingrediente reteta
500g gnocchini; 1 dovlecel zucchini; frunze de spanac proaspat;ardei gras; ceapa; usturoi; ulei de masline; suc de rosii; sare.
Mod de preparare (timp estimat: 30 min, complexitate: redusa)
1. Ceapa, ardeiul, usturoi si zucchini le-am calit cateva minute in ulei de masline
2. Dupa ce s-au inmuiat putin am pus si frunzele de spanac
3. le-am mai lasat sa se caleasca apoi am turnat niste suc de rosii mai gros si am lasat sa fiarba incet, la foc mic.
4. Intre timp am pus apa la fiert (cu sare) si cand a inceput sa clocoteasca am aruncat gnocchi
acolo. Fierti dupa indicatiile de pe ambalaj, i-am scurs si asa fierbinti i-am pus peste sosul meu de legume;
5. Am turnat tot amestecul in doua caserole care rezista in cuptor, am presarat niste parmigiano si i-am bagat in cuptorul incalzit la 375 F la gratinat
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMar Apr 07, 2009 5:28 pm

buna reteta ta, sa stii ca am sa fac si eu
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMar Apr 07, 2009 9:04 pm

Sint super, eu le iubesc cheers
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 9:42 am

se pare ca e bun...am sa incerc si eu...mai putin expresiile italienesti care ma omoara! scratch
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 11:09 am

cassalbinutza a scris:
se pare ca e bun...am sa incerc si eu...mai putin expresiile italienesti care ma omoara! scratch

Ai mai nu fi rea , incearca si expresiile
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 1:13 pm

E tot ce-mi lipseste....ca-n rest le am pe toate!... scratch
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 1:30 pm

mah, de dictionar italian-roman online ai auzit ? incearca-l si pe ala, vezi e bun? mustiuc mustiuc mustiuc
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 1:41 pm

o fi...dar daca stau sa gatesc cu dictionarul dupa mn...sau sa dau fuga la cel online...mai bn renunt... geek

fac ce stiu mai bine si totul cat se poate de romaneste! : mustiuc
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 1:53 pm

pai, hai sa te lamuresc gnocchi sunt un fel de gogosele din cartofi
cartofi fierti sau copti pasati , amestecati cu ou si faina, coca obtinuta se ruleaza ca o bagheta si se taie bucatele cam de 1 cm jumatate ,se fierb pana se ridica deasupra apei (daca-i faci in casa) sau ii fierbi cum scrie pe ambalaj daca ii cumperi. se face sos ca la spaghette

zucchini este dovlecel,dar un soi mai mic
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 1:57 pm

si nu era mai simplu de la-nceput asa? scratch

nici daca-as sta in italia(ceea ce nu cred vreodata) , nu m-as debarasa de romanismele noastre... study



dar. ca tot vin sarbatorile...de ce nu puneti si retete de prajituri? palma
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 2:00 pm

eu nu stau in italia,dar mananc mancare italieneasca cu multa placere,m-am cam saturat de mancarea romaneasca grasa si nesanatoasa.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 2:07 pm

cu toata sanatatea de care dispune mancarea italieneasca, sunt ferm convinsa . ca n-o sa ajung anii bunicelor mele, si daca m-as hrani doar cu ea tot restul vietii...

iar, bunicele mele au venerabila varsta de 83 de ani si se tin destul de bine inca...si au mancat gras si...nesanatos.... tacam
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 2:20 pm

pai nu compara cu traiul de acum 80 de ani. si bunicii mei au trait peste 80 de ani,dar mancarea de atunci nu este cea de acum ,iar stresul si poluarea nu existau. nu sunt de acord cu mancatul gras, cu flei de carne ,cu sticla de tuica si butelca de vin. in toate exista o masura,iar noi dam aceasta masura. daca avem acum posibilitatea sa mancam si alceva decat sarmai si cefe de porc ,de ce sa nu o facem. nu suntem mai putin romani. No
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 2:24 pm

n-am zis cat de roamni suntem in functie de ce mancam....doar ca mancarea asta e la fel de sanatoasa ca a altora!
si ce bune sunt sarmalutele...si gratarul din ceafa....immmmmm
si chiar si slaninutza cu rosii...vaaaaai! gratar
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 2:29 pm

sunt bune ,nu zic nu. eu de exemplu mananca maxim maximorum 4 sarmale intr-un an si alea cu smantana ca altfel nu pot. slaninuta daca mananc o data la nu stiu cati ani,dar atunci mananc cu placere,iar ceafa la gratar ...nici nu mai stiu de cand. dupa ce traim ca vai de noi ,mai bagam in gura si alimente care cresc colesterolul si trigliceridele pana in tavan. palmuire
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 8:14 pm

: Albinuta de ce esti rea ?
In primul rind nu ai de unde sa sti ce iti rezerva viata apoi vreau sa sti ca si eu gatesc mincare romaneasca pt ca asa sintem obisnuiti sa mincam, insa dupa 2 ani de stat aici am vazut cit de sanatos maninca ei sincer le admir modul de viata. Nu prea are cine sa ma invete sa gatesc italieneste ca mult imi place. Desigur nu tot dar in general sint bune
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 8:54 pm

bibi pe mine nu m-a invatat nimeni mancare am invatat singura si sa gatesc mancare italieneasca si greceaasca. imi place foarte mult si mi se pare mai usoara. asta nu inseamna ca nu mananc cu placere mancare romaneasca,dar o mai diversificam si noi ,ca altfel ne plictisim
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 7:35 am

unde dai si unde crapa!

mah!
n-am absolut nimic impotriva mancarurilor. fie ele cum or fi!

pornisem strict de la cuvintele folosite in italiana! atata tot! palmuire
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 8:05 am

pai nu ai cum sa folosesti cei doi termeni altfel,pentru ca in romana nu au corespondent. la noi in supermarket tot cu denumirile italienesti le gasesti.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 8:16 am

mda...n-am fost eu destul de explicita...
dar , e ok... palma
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 8:24 am

COZONAC BAIGLI

coca: 600 gr faina, 1 margarina, 3-4 galbenusuri, 3 linguri zahar inmuiat in lapte caldut, un cubulet de drojdie, coaja de lamaie, vanilie, smantana cat cuprinde( 1 sau 2 linguri)
margarina se topeste si se toarna in coca, in timpul framantarii.

se framanta bine si se imparte in patru parti.

UMPLUTURA

400 gr nuca, 400 gr zahar, lamaie
albusurile se bat spuma cu zaharul , se adauga nuca si lamaia

se intind fiecare din cele patru parti de aluat peste care se pune umplututra.
se ruleaza si se dau la copt
eu pun toti cei patru cozonaci intr-o tava , .
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 8:59 am

este minunat
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 9:35 am

esteeee....sa-ti bati copiii!! palmuire
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 1:01 pm

cassalbinutza a scris:
COZONAC BAIGLI

coca: 600 gr faina, 1 margarina, 3-4 galbenusuri, 3 linguri zahar inmuiat in lapte caldut, un cubulet de drojdie, coaja de lamaie, vanilie, smantana cat cuprinde( 1 sau 2 linguri)
margarina se topeste si se toarna in coca, in timpul framantarii.

se framanta bine si se imparte in patru parti.

UMPLUTURA

400 gr nuca, 400 gr zahar, lamaie
albusurile se bat spuma cu zaharul , se adauga nuca si lamaia

se intind fiecare din cele patru parti de aluat peste care se pune umplututra.
se ruleaza si se dau la copt
eu pun toti cei patru cozonaci intr-o tava , .


Stii ceva ? acum te razbuni si imi faci pofta asa-i ? rautacios
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeVin Apr 10, 2009 9:20 am

incearca-l....e f bun.
si-am uitat sa mai spun, ca fac un sirop din apa si mult zahar, si imediat ce-i scot din cuptor ii dau cu acest sirop, si-i las putin sa se zvante...
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeVin Apr 10, 2009 9:52 am

vedeti ca la pagina 2 exista Baigli si cu nuca si cu mac . aveti si poze
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeVin Apr 10, 2009 10:59 am

vai ce as minca...mor de pofta fratilor...vreau si eu Sad Sad Sad
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitimeVin Apr 10, 2009 11:20 am

Salata de cartofi si ardei copti cu branza marinata

Nu este o reteta noua, este de fapt o combinatie de mai multe retete pe care le am deja pe site: cartofi copti, branza de iaurt marinata si ardei copti. Am obtinut din aceasta alaturare un platou foarte frumos colorat si apetisant.

Ingrediente

6 cartofi medii
1 ardei rosu mare
7 bile branza de iaurt marinata (sau branza telemea marinata)
sare, piper
oregano
cimbru
1 lingura ulei
3 fire patrunjel

Portii: 5

Preparare

1.Cartofii ii taiati felii pe lung si ii condimentati cu ulei, sare, piper, oregano si cimbru. Amestecati bine.
* dupa multe incercari tot la reteta de cartofi copti cu mustar ma intorc de fiecare data, e cea mai reusita de pana acum, asa ca va recomand aceasta combinatie de condimente pentru cartofi in locul condimentelor folosite de mine la aceasta reteta
2.Asezati cartofii intr-un singur strat intr-o tava cu hartie de copt. Asezati si ardeiul in tava.
3.Dati la cuptor la 250C pentru 45 minute.
4.Curatati ardeiul copt de coaja si il taiati fasii. Cartofii copti ii amestecati cu patrunjel tocat.
5.Asezati pe un platou cartofii, apoi felii de de ardei, mai presarati putina sare mare si stropiti apoi cu 1 lingura din uleiul de pe branza marinata.
6.Deasupa asezati bile de branza, iar cateva bile le sfaramati peste cartofi. Serviti imediat.
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 >
Sus In jos
Continut sponsorizat





retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
retete noi si vechi...sau de la noi
Sus 
Pagina 7 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
blackvelvet :: GASTRONOMIE :: MANANC,DECI EXIST-
Mergi direct la: