blackvelvet
Bine ati venit pe forumul Blackvelvet!
Pentru a avea acces la toate categoriile forumului , va rugam sa va intregistrati.

Administratia
blackvelvet
Bine ati venit pe forumul Blackvelvet!
Pentru a avea acces la toate categoriile forumului , va rugam sa va intregistrati.

Administratia
blackvelvet
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

blackvelvet

Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste.
 
AcasaAcasa  velvetvelvet  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» hai salut!
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Ian 26, 2024 12:52 pm Scris de Melodia

» Leii - discutii
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 27, 2012 9:40 am Scris de 3lektra

» La multi Ani de 8 Martie
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 27, 2012 9:34 am Scris de 3lektra

» URARI PT SARBATORITII NOSTRI DRAGI!
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Feb 08, 2012 12:06 pm Scris de 3lektra

» cum va place ?...cafeaua,ce altceva?
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 14, 2011 6:42 pm Scris de 3lektra

» Pro si contra
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 30, 2011 4:19 pm Scris de 3lektra

» melodii si clipuri dragi inimilor noastre...acceptam si dedicatii:p
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Aug 27, 2011 2:07 pm Scris de 3lektra

» cel mai mare roman
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mar 19, 2010 8:23 pm Scris de 3lektra

» ploaie de cuvinte
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 16, 2009 9:58 pm Scris de 3lektra

Top postatori
3lektra
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_rcap 
Bibi
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_rcap 
cassalbinutza
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_rcap 
hera
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_rcap 
recul
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_rcap 
Lumi
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_rcap 
alinutza
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_rcap 
LMO
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_rcap 
GEO_STUFF
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_rcap 
Mobyx
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_lcapretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Voting_barretete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Vote_rcap 
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa blackvelvet pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa blackvelvet pe site-ul dvs. de bookmarking social
Ceas

I made this widget at MyFlashFetish.com.

Horoscop
HOROSCOP ZILNIC

astromax.eva.ro
Radio


 

 retete noi si vechi...sau de la noi

In jos 
+2
Bibi
hera
6 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:59 am

si eu am rata pentru ca-l omoram prea rau ,cum se spune ca trebuie framantat de milioane de ori . uite ca acum nu-l mai framant asa tare ,doar sa se incorporeze foarte bine ingredientele ,iar cand am simtit ca-mi creste in mana m-am oprit, asa ca incerca sa-l framanti mai putin...
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 9:59 am

nuuuuuuuuuuu....
cozonacul trebuie framantat pana transpira ferestrele !!! doar asa va creste bine.
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:00 am

sau sa pun mai putina umplutura
am fost "acuzata " ca am in tava mai multa nuca decat coca
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:00 am

si asta, asa e...

dar poti manca nuca si separat
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:03 am

daca nu are umplutura multa mai bine lipsa What a Face
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:04 am

ei, na...
ori-ori...
nu se poate cu amandoua...
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:05 am

mai bn nu ma mai complic...
cumpar ca sa am pe masa de sarbatori si in rest...le fac eu niste prajituri cu creme multe...ca alea sigur stiu ca se mananca
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:05 am

da. ai luat o hatarare inteleapta. (si comoda )


la mine se mananca cele cu crema dar si cu nuca....iar, treaba cu spartul nucilor e cea mai naspa
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:06 am

se gasesc nuci de cumparat...deja curatate
nu trebuie sa faci altceva decat sa le introduci putin la cuptor pt a deveni crocante si mai gustoase
dar in ultima vreme am preferat sa folosesc alunele fara sare...sunt mai ieftine
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:06 am

uite va dau o reteta de Baigli , este cozonac unguresc. eu am mancat prima data la prietena mea care este unguroaica. fiindca nu am retela la mine am luat o reteta de pe net care este la fel ca a ei...

-reteta lui Marika (culinar.ro)
Avem nevoie de:
-1 kg faina
-100 gr. unt
-100 gr. margarina topita
-2 oua
-sare
-20 gr. drojdie inmuiata in lapte caldut(eu am pus 50g si n-am lasat la dospit primele 3)
-un pic de zahar lapte cat cuprinde (cca 250 grame)
Se framanta , se lasa la dospit 1/2 ora
Umplutura:
1). 50 grame zahar se fierb in 120 grame apa , se adauga 200 grame nuca macinata , lapte , iar dupa racire searomatizeaza cu scortisoara , coaja de lamaie+cateva picaturi de lamaie.
2). 50 grame zahar se fierb in 120 grame apa , se aduga 200 grame mac macinat , 50 grame unt , un mar ras si stafide. Eu fac 6 cozonaci ...ca nu-mi plac chiar asa de subtiri , ii pun in tava intinsa de la cuptor , cu spatii intre ei , pe lateral ii ung cu putin ulei , iar deasupra cu ou batut. Se coc pana sunt rumeni dasupra.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:08 am

nu se framanta mult si nu se lasa sa creasca

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 M_65010
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:09 am

dupa care

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 M_65110
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:09 am

si eu fac din asta, insa reteta mea e cu 6 oua, iar nuca o pun in albusurile batute spuma cu 200 gr zahar, pe abur...si fara lapte. asta la umplutura.

dar, intr-adevar, e un deliciu...
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:11 am

mai departe
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 M_65310
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:12 am

si

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 M_65410
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 10:16 am

niste frumuseti delicioase
retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Untitled-2
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:20 pm

si acu merg sa-mi cumpar un "dulce"...orice, nu mai conteaza Embarassed
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:21 pm

ATENTIE: nu se amesteca nuca cu macul
unele sunt cu nuca ,altele cu mac


retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 M_657
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:22 pm

pfuuu..... cheers
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:22 pm

in reteta ungureasca de la mama ei macul se fierbe in lapte si nuca la fel


este un deliciu Basketball
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:23 pm

da
am auzit si eu de reteta asta cu nuca"oparita"
sincer...nu am mancat astfel de cozonac...dar nici nu pot spune ca regret...daca tot e sa "calc"peste dieta..mai bn mananc o amandina cu crema si sirop

:bounce:
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:24 pm

acest cozonac e chiar mai bun decat cel traditional...

cu nuca fiarta in lapte, am unele retete de prajituri...dar, probabil, ca idee e la fel...

amandina, mah????pai, asta nu-i de cofe?
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:24 pm

eu zic sa-l incerci , devii dependeta de baigli, ami ales ca nu muncesti mult, iar cu dieta de Craciun si de Paste mai subtire
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:25 pm

hi hi hi... rendeer
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:25 pm

Cred ca este super...as minca si eu Rolling Eyes
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:29 pm

oooo,azi am avut o groaza de treaba,sarim de la retete la vaccin si la sex
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:30 pm

cassalbinutza a scris:
acest cozonac e chiar mai bun decat cel traditional...

cu nuca fiarta in lapte, am unele retete de prajituri...dar, probabil, ca idee e la fel...

amandina, mah????pai, asta nu-i de cofe?


daca platesti bn ...dau reteta!
am reteta data de o tipa care a lucrat intr-o cofetarie...numai ca eu am schimbat crema...(nu-mi place untul frecat cu zahar si cacao)...si ii pun o crema de la un tort delicios
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:30 pm

suntem sportive de performanta ...in devenire...
nu suntem noi obisnuite cu salturile???
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:31 pm

mah melo...platesc , ce sa fac?!
ia zi reteta...
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:31 pm

suntem cele mai tari si aici gasesti subiecte diverse si foarte placute si mai ales inteligente
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:32 pm

cassalbinutza a scris:
mah melo...platesc , ce sa fac?!
ia zi reteta...


cand ajung acasa ti-o postez cu cel mai mare drag....nu stiu cant. pe de rost si nu vreau sa te induc in eroare
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:33 pm

Nicole a scris:
suntem cele mai tari si aici gasesti subiecte diverse si foarte placute si mai ales inteligente


ne-au murit laudatorii...dar trebuie sa subscriu
desi pt altii aceste sb nu par asa interesante ca "altele"..pt noi, la varsta noastra,la obligatiile noastre familiale si la statutul nostru social...sunt niste sb interesante.
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:33 pm

nici sa nu ma induci ...sa-mi iasa altceva in loc de amandina...
Basketball
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:34 pm

da..poate iesi o turta...dulce :twisted:
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:34 pm

nici nu-i chiar asa rau...ma gandeam la ...mai rau
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:36 pm

mai rau decat atat nu are ce sa se intample...doar daca nu pui praf de pusca in loc de faina
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:37 pm

si risti sa-ti explodeze in fata What a Face
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:37 pm

ai vrea nu???? si sa fi si prezenta...

:cyclops:
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:38 pm

Melodia a scris:
Nicole a scris:
suntem cele mai tari si aici gasesti subiecte diverse si foarte placute si mai ales inteligente


ne-au murit laudatorii...dar trebuie sa subscriu
desi pt altii aceste sb nu par asa interesante ca "altele"..pt noi, la varsta noastra,la obligatiile noastre familiale si la statutul nostru social...sunt niste sb interesante.

pai cind or sa ajunga si altii la statutul nostru social poate or sa gindeasca si altceva in afara de...stiti voi ce ...asa in stadiul acestea slabe sperante sa-i intereseze...si asa ceva
Sus In jos
hera
Co-admin
Co-admin



feminin
Numarul mesajelor : 906
Varsta : 55
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:39 pm

cu atat mai bn!
inseamna ca vor renunta sa ne citeasca Mad
Sus In jos
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:43 pm

Ingrediente pentru rulada de Craciun
Pentru sirop:
100 ml apa, 50 g zahar pudra, 2 linguri cogniac

Pentru pandispan:
3 oua, 140 g zahar pudra, 1 lingurita esenta de vanilie, 80 g faina, 1 lingurita de drojdie instant, 2 linguri de apa

Pentru crema:
200 g unt, 2 oua, 200 g zahar pudra, 3 linguri cacao, 2 linguri cogniac (sau esenta de brandy)

Pentru glazura:
100 g ciocolata neagra, 75 g frisca lichida (smantana degresata), 25 g zahar pudra

Cum se prepara rulada de Craciun
Apa si zaharul se pun la fiert; dupa primul clocot se trage deoparte. Cand s-a racit adaugam cognacul. Galbenusurile se bat spuma cu zaharul, se dauaga drojdia dizolvata in apa, apoi vanilia si faina. La sfarsit, amestecand foarte incet, adaugam albusurile batute spuma. Se da la cuptorul incalzit in prealabil la 180 grade (intr-o tava acoperita cu hartie cerata) in jur de 15 minute. Se scoate din tava pe o carpa umezita si se ruleaza cu tot cu carpa. Se lasa asa pana se raceste. Pentru crema, se freaca untul. Ouale se bat cu zaharul pudra, in bain marie, pana se ingroasa si se lasa la racit.
Cand s-a racit se ametesca incet in unt, apoi se adauga cacao si la sfarsit, cognacul. Pentru o glazura fina-fina, se fierb ingredientele in bain marie.
Cum montam prajitura: desfacem rulada, insiropam, punem crema si rulam la loc. Imbracam in glazura si dam la rece.
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:47 pm

hmmmm....

mi-am uitat caietul cu retele...

dar , pe maine sper sa -l aduc cu mine... :idea:
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 2:58 pm

yami-yami buna rulada si cu crema de lamaie e super buna
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 3:02 pm

eu faceam inainte o rulada la rece...astea impachetate in prosopel umed mi se crapau Mad
Sus In jos
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 3:03 pm

le pudrezi cu zahar si se ascund crapaturile Wink
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 3:03 pm

Ingrediente:
Blat:
» 5 oua;
» 5 linguri cu zahar;
» 5 linguri cu faina;
» 2 linguri cu apa.

Crema:
» 200 g unt;
» 150 g zahar pudra;
» 250 ml lapte;
» doua linguri cu faina;
» zeama de la o lamaie.

Mod preparare:
Albusurile se bat bine cu zaharul. Galbenusurile se freaca cu un praf de sare, cu faina, apa si se toarna peste albusurile batute spuma. Cand compozitia s-a omogenizat bine se toarna intr-o tava unsa si tapetata cu faina. Se coace la foc potrivit.
Pentru crema se amesteca pe foc laptele cu faina, pana se ingroasa. Cand s-a racit se amesteca si cu untul care a fost frecat bine cu zaharul pudra. Se picura putin cate putin zeama de lamaie, pana se omogenizeaza bine.
Dupa ce blatul s-a racit se unge cu crema de lamaie si se ruleaza.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
3lektra
Admin
3lektra


feminin
Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 3:04 pm

Ingrediente
Blat:

- 250 g zahar pudra
- 250 g nuci
- 50 g cacao
- 6 buc oua
- 100 g faina

Crema:

- 150 g zahar pudra
- 100 g unt
- 2 buc galbenusuri fierte
- 100 g lamaie


Mod de preparare
Blatul. Galbenusurile se amesteca cu 200 g zahar pudra, se adauga nucile si cacaua. Albusurile se bat bine, se adauga restul de zahar, se incorporeaza albusurile in restul compozitiei si se adauga faina, putin cate putin. Se intinde compozitia intr-o tava pudrata cu faina si se coace la un foc iute, apoi se lasa sa se raceasca.

Crema. Untul se amesteca cu zaharul pudra, galbenusurile fierte si zeama de lamaie, pana ce se obtine o crema spumoasa. Se intinde crema pe toata suprafata blatului, se ruleaza blatul, se pune rulada la rece timp de doua ore si apoi se taie felii.
Sus In jos
https://blackvelvet.forumgratuit.ro
Bibi
Moderator
Moderator
Bibi


feminin
Numarul mesajelor : 1753
Varsta : 54
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 3:05 pm

salata de heringi cu oua


Ingrediente (pentru 4 persoane): 150 ml smantana acrisoara, 4 linguri iaurt natural, 1 mar mare rosu, 4 fileuri de hering taiate cubulete, 1 ceapa verde taiata rondele subtiri, sare, piper negru macinat. Pentru garnisit: patrunjel verde tocat, 2 oua fierte (tari) taiate felii, codite de ceapa verde taiate rondele.
Mod de preparare:
Se amesteca intr-un castron smantana cu iaurtul si se incorporeaza merele - curatate de coaja - taiate mai intai in sferturi si pe urma felii. Se adauga cubuletele de peste si ceapa si se amesteca bine, dar usor. Se gusta salata de sare si piper, se acopera cu un capac si se tine la rece.
Se aranjeaza patrunjelul verde tocat pe marginile unui platou (de jur imprejur), se rastoarna salata (amestecata inca o data) la mijloc. Se garniseste cu feliile de ou si cu rondelele de codite de ceapa verde si se serveste imediat.
Sus In jos
alinutza
Moderator
Moderator
alinutza


feminin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 42
Data de inscriere : 29/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 3:09 pm

Ingrediente:
carne de gisca sau de curcan, o ceapa, sare, usturoi

Mod de preparare:
Se spala carnea si se pune la fiert cu apa multa (sa treaca de patru degete peste carne), se adauga o ceapa si se lasa sa fiarba incet, la foc domol. Se indeparteaza spuma si dupa o ora se pune sare.

Cind carnea se desface de pe oase, se ia putina zeama, se lasa sa se raceasca si, daca se lipeste de degete, piftia este gata.

Se asaza carnea dezosata pe platouri, farfurii si castronase. Se strecosra zeama, se lasa sa se raceasca, se indeparteaza grasimea, se pune mujdei de usturoi, se amesteca, apoi se pune peste carne.
Sus In jos
cassalbinutza
Platinium
Platinium
cassalbinutza


feminin
Numarul mesajelor : 1471
Varsta : 51
Data de inscriere : 28/01/2009

retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 14, 2009 3:10 pm

bun , bun... affraid

la foamea noastra, a celor care suntem la munca...e crunt sa citesti de astea
Sus In jos
Continut sponsorizat





retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: retete noi si vechi...sau de la noi   retete noi si vechi...sau de la noi - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
retete noi si vechi...sau de la noi
Sus 
Pagina 2 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
blackvelvet :: GASTRONOMIE :: MANANC,DECI EXIST-
Mergi direct la: